eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty z dopłatą do końca 2012 roku

Kredyty z dopłatą do końca 2012 roku

2011-07-27 13:08

Przeczytaj także: Kredyt "Rodzina na swoim" dla singli


Już nie tylko dla rodzin

Po nowelizacji ustawy (obecnie czeka na podpis Prezydenta RP), nazwa programu ("Rodzina na swoim") będzie myląca, bowiem o pomoc państwa w spłacie kredytu m.in. na zakup mieszkania będą miały prawo ubiegać się także osoby samotne i bezdzietne. Jednak w ich przypadku mieszkanie nie będzie mogło przekraczać 50 m2, zaś dopłaty dotyczyć będą co najwyżej 35 m2.

Dla porównania w aktualnym stanie prawnym kredyty preferencyjne zarezerwowane są wyłącznie dla małżeństw i osób wychowujących dzieci. Te dwie kategorie wnioskodawców mogą sfinansować z kredytu preferencyjnego mieszkanie o powierzchni do 75 m2 (przy czym dopłaty obliczane są w relacji do 50 m2), zaś dom do 140 m2 z dopłatą tylko do pierwszych 70 m2.

Osoby samotne nie mogą również liczyć na kredyty preferencyjne z przeznaczeniem na budowę domu jednorodzinnego. Pozostają im do wyboru mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym oraz inwestycje w rodzaju wspomnianej wcześniej adaptacji budowlanej (jednak tylko w celu wyodrębnienia lokalu mieszkalnego) czy wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej.

Kredytów preferencyjnych udzielają banki komercyjne i spółdzielcze, które zawarły z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę w sprawie stosowania dopłat do kredytów preferencyjnych.

Do 35 lat

Z wnioskiem o kredyt preferencyjny powinny się również pospieszyć osoby po 35. roku życia. Wkrótce bowiem dopłaty będą adresowane wyłącznie do osób w wieku 35 lat i młodszych. Osoba, która będzie obchodzić 35. urodziny np. w styczniu 2012 r. może jednak złożyć wniosek do banku w sprawie budżetowych dopłat do oprocentowania do końca 2012 r. Nie tyle istotna więc będzie data urodzin, co koniec roku kalendarzowego, w którym one przypadają. W przypadku małżeństw decydować będzie data urodzenia młodszego z małżonków.

W dalszym ciągu docelowy kredytobiorca w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie będzie mógł posiadać tytułu prawnego do innego budynku lub lokalu mieszkalnego, takiego jak własność, współwłasność, prawo spółdzielcze czy najem.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 8.09.2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. nr 183, poz. 1354 ze zm.)

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: