eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Slabsza produkcja przemysłowa w Szwajcarii

Slabsza produkcja przemysłowa w Szwajcarii

2011-06-17 11:20

Slabsza produkcja przemysłowa w Szwajcarii

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Podczas czwartkowej sesji w dalszym ciągu obserwowaliśmy utrzymujący się brak apetytu na ryzyko. Słabsze dane na temat produkcji przemysłowej w Szwajcarii nie przeszkodziły frankowi kontynuować aprecjacji.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Waluta szwajcarska ustanowiła historyczne maksimum w stosunku do euro, natomiast na CHFPLN wzrosty przekroczyły poziom 3,3300. W atmosferze niepewności utrzymującej się na rynkach światowych frank postrzegany jako ‘bezpieczna przystań’ może dalej zyskiwać na wartości. Na poprawę nastrojów w czasie sesji europejskiej nie wpłynęły również dane dotyczące sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. Sprzedaż spadła w maju o 1,4% w ujęciu miesięcznym i wzrosła jedynie o 0,2% w skali roku. Europejskie indeksy akcji kontynuowały zniżkę.

Minorowe nastroje utrzymywały się również podczas sesji amerykańskiej. Opublikowane dane z USA były mieszane. Pomimo, iż liczba nowych inwestycji budowlanych wzrosła w maju o 3,5%, a liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła do 414tys., to jednak w centrum uwagi pozostawały dane na temat indeksu filadelfijskiego oddziału Fed. Odczyt rozczarował. Indeks aktywności gospodarczej w tym rejonie spadł do minus 7,7pkt. z plus 3,9pkt w maju.

Na rynku krajowym złoty, podobnie jak i inne waluty krajów wschodzących, tracił na wartości pozostając głównie pod wpływem czynników globalnych. Co więcej, opublikowane dane z Polski na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia były niższe niż oczekiwania analityków. Z wczorajszego komunikatu RPP dowiedzieliśmy się, że Rada zdecydowała się podnieść stopy by zwalczyć inflację. W opinii większości członków Rady, dokonane od początku tego roku zacieśnienie polityki monetarnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu w średnim terminie. Dalszy wzrost kosztu pieniądza będzie uzasadniony w przypadku pogorszenia się perspektyw powrotu inflacji do celu.

Grecja w dniu dzisiejszym będzie pozostawała w centrum uwagi. Inwestorzy z uwagą będą śledzili wszelkie ustalenia dotyczące pomocy finansowej dla Grecji, w szczególności spotkanie Merkel z francuskim prezydentem. Przed południem poznamy dane dotyczące kwietniowego bilansu handlowego strefy euro. Po południu z Polski zostaną opublikowane dane na temat produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Z kolei z USA poznamy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan oraz indeksu wskaźników wyprzedzających.

Najważniejsze wiadomości

  • Switz: Decyzją banku centralnego Szwajcarii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,25%
  • Switz: Produkcja przemysłowa w Szwajcarii wzrosła w I kwartale 2011r o 5,0% w skali roku
  • UK: Sprzedaż detaliczna spadła w maju o 1,4% licząc miesiąc do miesiąca i wzrosła tylko o 0,2% w skali roku, poniżej oczekiwań rynkowych
  • E-Z: W maju inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,7% rok do roku, a w skali miesiąca ceny nie uległy zmianom
  • US: Bezrobocie tygodniowe: 414tys. wobec oczekiwanych 420tys.
  • US: Liczba nowych inwestycji budowlanych wzrosła w maju o 3,5% licząc miesiąc do miesiąca
  • US: Indeks Filadelfia Fed ukształtował się w czerwcu na poziomie -7,7pkt.
  • PL: Według danych Eurostatu tempo wzrostu cen w maju wyniosło 4,3% rok do roku wobec 4,1% w kwietniu

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: