eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe - wzrost awersji do ryzyka

Rynki finansowe - wzrost awersji do ryzyka

2011-06-16 12:24

Rynki finansowe - wzrost awersji do ryzyka

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajsza sesja przyniosła silny zwrot na rynkach finansowych spowodowany powrotem obaw o sytuację w Grecji, a także kondycję gospodarki amerykańskiej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wzrost awersji do ryzyka wiązał się z silną przeceną na giełdach, a także umocnieniem takich walut jak dolar amerykański, frank szwajcarski czy jen japoński.

Oliwy do ognia dodały publikacje danych makroekonomicznych z USA, które po raz kolejny rozczarowały. Wzrost produkcji przemysłowej oraz napływ długoterminowych kapitałów netto był niższy niż oczekiwano. Przede wszystkim najwięcej obaw wzbudziła odczyt indeksu NY Empire State, który spadł w maju do poziomu -7,8pkt. Tak negatywne wskazanie jest złym prognostykiem do publikowanych na początku lipca danych na temat wskaźnika aktywności w sektorze przemysłowym. Ponadto nieco wyższa niż oczekiwano inflacja CPI towarzysząca bardzo słabym perspektywom dla gospodarki amerykańskiej wiąże ręce członkom Fed, jeśli chodzi o dalsze rozluźnianie polityki monetarnej.

Zgodnie z oczekiwaniami w dniu dzisiejszym bank centralny Szwajcarii pozostawił główna stopę na niezmienionym poziomie. Wcześniej poznaliśmy dane na temat produkcji przemysłowej, która w pierwszym kwartale 2011r. wzrosła poniżej oczekiwań rynkowych, o 5% w ujęciu kwartalnym. To nie przeszkadza jednak w kontynuacji umacniania się szwajcarskiej waluty. Perspektywy dla gospodarki szwajcarskiej pozostają dobre, silna waluta tłumi inflację, co jak na razie pozwala SNB utrzymywać stopy na tak niskim poziomie. Bank centralny podwyższył prognozy inflacji na 2011r. i obniżył na kolejne dwa lata. Prognozy dla wzrostu gospodarczego na ten rok zostały utrzymana na niezmienionym poziomie. EURCHF znajduje się na rekordowo niskich poziomach, CHFPLN jest coraz bliżej psychologicznej bariery na poziomie 3,30.

Gro uwagi będzie skupiało się na dzisiejszych danych dotyczących indeksu aktywności w rejonie Filadelfii. Konsensus rynkowy zakłada wzrost indeksu Fed z Filadelfii do poziomu 6,8pkt. z 3,9pkt. w czerwcu. Istnieje jednak sporo ryzyko, że dane też będą słabsze, co przełoży się na dalsze pogorszenie nastrojów. Ponadto zostaną opublikowane dane na temat nowo zarejestrowanych bezrobotnych USA.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w maju do 19,6tys., powyżej oczekiwań rynkowych
  • UK: Stopa bezrobocia ILO ukształtowała się w kwietniu na poziomie 7,7%
  • E-Z: Indeks PMI dla usług spadł w kwietniu do poziomu 56,7pkt.
  • E-Z: Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 0,2% w ujęciu miesiąc do miesiąca
  • US: Indeks NY Empire State spadł w czerwcu do poziomu -7.79pkt.
  • US: Inflacja CPI wzrosła w maju o 0,2% w ujęciu miesięcznym i do 3,6% w skali roku
  • US: Napływ długoterminowych kapitałów netto w kwietniu: 30,6mld $
  • PL: Inflacja w maju przyśpieszyła do 5% z 4,5% miesiąc wcześniej

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: