eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs franka szwajcarskiego - zdecydowane umocnienie

Kurs franka szwajcarskiego - zdecydowane umocnienie

2011-06-01 18:16

Eurodolar do południa nieznacznie zniżkował, w drugiej części sesji europejskiej rozpoczął umiarkowane wzrosty i w efekcie powracał do testowania poziomu 1,4440.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek międzynarodowy


Na rynek trafiły dziś odczyty indeksu PMI za maj z szeregu państw europejskich. Jedynym krajem, w którym koniunktura w przemyśle ulega poprawie jest Szwajcaria. Indeks PMI dla tego alpejskiego kraju wyniósł 59,2 pkt. wobec 58,4 pkt. miesiąc wcześniej. Wartości nieznacznie poniżej prognoz i poprzednich odczytów przybrały indeksy francuski i oddający kondycję sektora przemysłowego całego Eurolandu (odpowiednio 54,9 pkt. i 54,6 pkt.).

Również słabiej wypadły odczyty w Polsce i u naszego największego partnera handlowego. Rodzimy PMI spadł z 54,4 pkt. do 52,6 pkt. wobec prognozowanych 53,6 pkt., a niemiecki wyniósł 57,7 pkt. (poprzednio 58,2 pkt. ). Po południu poznaliśmy także wskaźnik ISM dla amerykańskiego przemysłu. Przybrał on wartość najniższą od września 2009 roku i wyniósł 53,5 pkt. Wcześniej opublikowano zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym – wg raportu sporządzonego przez firmę ADP w amerykańskiej gospodarce w maju powstało zaledwie 38 tys. nowych etatów. Taki odczyt można uznać za znak ostrzegawczy przed danymi publikowanymi przez Departament Pracy w piątek, pomimo że ostatnie raporty ADP bywały mylnym prognostykiem oficjalnych odczytów.

Rynek krajowy


Środa przyniosła wyraźną aprecjację franka szwajcarskiego. Na umocnienie tej waluty przełożyły się zarówno dobre dane makro (wysoka dynamika sprzedaży detalicznej i dobry odczyt PMI), jak i spadek apetytu na ryzyko. Osłabł już nieco optymizm uczestników rynku mający swoje źródło w doniesieniach, że w czerwcu zapadnie decyzja w sprawie dodatkowej pomocy dla Grecji w ramach EFSF. Na sentymencie zaważyła jednak przede wszystkim kolejna porcja mocno rozczarowujących danych makroekonomicznych z największej światowej gospodarki.

Na rekordowo niskich poziomach znalazł się dziś kurs zarówno GBP/CHF, jak i USD/CHF, a EUR/CHF testował poziom 1,21. Frank zyskiwał również relacji do rodzimej waluty. Kurs CHF/PLN testował pod koniec sesji szczyty z końca ubiegłego i początku obecnego tygodnia i zbliżał się do poziomu 3,2800, a po ich przebiciu stanie otworem droga do marcowych maksimów. Złoty osłabiał się także względem euro i dolara: pod koniec sesji za amerykańską walutę płacono 2,7430 zł, a za euro 3,9600 zł.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Bartosz Sawicki / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: