eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe - lekka poprawa nastrojów

Rynki finansowe - lekka poprawa nastrojów

2011-04-14 12:06

Rynki finansowe - lekka poprawa nastrojów

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Środowa sesja zakończyła się zarówno dla europejskich, jak i amerykańskich indeksów akcji zwyżkami, tym samym przynosząc zwrot w nastrojach na rynkach akcji.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Na poprawę klimatu inwestycyjnego miały wpływ dużo lepsze od oczekiwań wyniki JP Morgan Chase, który w I kwartale 2011 wypracował zysk na jedną akcję w wysokości 1,28 USD. Raport kwartalny drugiego co do wielkości amerykańskiego banku przyćmił słabsze od oczekiwań dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro i sprzedaży detalicznej w USA.

W nastroju ożywienia na rynkach akcji na wartości zyskiwała nasza krajowa waluta. Złotemu sprzyjał jednak przede wszystkim wzrost oczekiwań zacieśnienie polityki monetarnej na najbliższym posiedzeniu RPP, po nieoczekiwanie wyższym odczycie inflacji CPI w Polsce. Inflacja wzrosła w marcu do poziomu 4,3% z 3,6% w skali roku i o 0,9% w ujęciu miesięcznym. Podwyżka o 25pb wydaje się być pewna. Zdaniem Andrzeja Bratkowskiego z RPP na najbliższym posiedzeniu Rada powinna podnieść stopy procentowe o 0,5%, by zredukować wzrost cen, a potem mogłaby je pozostawić na niezmienionym poziomie przez co najmniej 3 kwartały.

Opublikowany w dniu wczorajszym raport o stanie amerykańskiej gospodarki poczynił solidne podłoże do umocnienia się waluty amerykańskiej w dłuższym terminie. Z Beżowej Księgi dowiedzieliśmy się, że gospodarka amerykańska w ciągu ostatniego miesiąca kontynuowała odreagowanie dzięki poprawie w sektorze przemysłu. Ożywienie dotyczy również rynku pracy. W dalszym ciągu czynnikiem ryzyka pozostają wyże ceny surowców, w tym paliw. W reakcji na publikację raportu USD umocnił się. Jeśli lepsze perspektywy dla wzrostu gospodarczego i inflacji utrzymają się, a retoryka Fed będzie mniej gołębia, to powinny zwiększyć się oczekiwania dotyczące wzrostu kosztu pieniądza w USA w II półroczu 2011r.Co więcej, we wczorajszym przemówieniu prezydent Obama zapowiedział redukcję deficytu do 2,5% PKB w 2015roku, co miałoby nastąpić przez cięcia w wydatkach a także wzrost podatków.

W dniu dzisiejszym kalendarz makroekonomiczny jest ubogi. Najważniejsze dane dotyczyły będą inflacji PPI i bezrobocia tygodniowego w USA. Dziś po sesji w USA wyniki kwartalne opublikuje Google. Uwagę mogę przykuwać planowane na dziś przemówienia trzech członków FOMC Kocherlakota, Plosser’a oraz Tarullo. Najważniejsze przemówienia szefa Fed z Filadelfii będzie dotyczyło reform finansowych i realnej gospodarki.

Najważniejsze wiadomości

  • FR: Inflacja CPI w marcu wzrosła o 0,8% w ujęciu miesięcznym i do 2,0% w skali roku
  • UK: Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii spadła w lutym do 7,8% z 8,0%
  • E-Z: Produkcja przemysłowa w strefie euro w lutym wzrosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym
  • US: Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym, poniżej oczekiwań rynkowych
  • US: Sprzedaż detaliczna bez samochodów w marcu wzrosła o 0,8% licząc miesiąc do miesiąca
  • US: Zapasy niesprzedanych towarów w lutym wzrosły o 0,5%, poniżej oczekiwań rynkowych
  • Switz: Inflacja PPI w marcu wzrosła o 0,2% licząc miesiąc do miesiąca
  • PL: Inflacja CPI w marcu wzrosła do 4,3% w skali roku z 3,6% oraz o 0,9% w ujęciu miesięcznym

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: