eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Główna para walutowa - kolejne spadki

Główna para walutowa - kolejne spadki

2011-03-09 12:24

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Polski rząd przyjął wczoraj uchwałę o zmianie w systemie emerytalnym, obniżającą składki do OFE z 7.3% do 2.3%. Wejdzie ona w życie za miesiąc. Co istotne, przewiduje ona zwiększenie składki w kolejnych latach jedynie do 3.5%, a nie do 5%, tak jak proponował minister Boni. Bez względu na zalety takiego posunięcia, nie jest ono korzystne dla rynku akcji (na razie nie wiadomo nic o zwiększeniu limitów inwestycyjnych OFE w akcje) i w efekcie dla złotego. Niechęć inwestorów zagranicznych do polskiej waluty może być odczuwalna w najbliższych dniach.

EUR/USD

Jeśli rzeczywiście inwestorzy zdyskontowali już trzy podwyżki stóp procentowych w strefie euro, o dalsze wzrosty kursu EURUSD będzie ciężko. Tym bardziej, że w obliczu rosnących rentowności obligacji krajów peryferyjnych, można wnioskować o rosnących obawach o te kraje.

Z technicznego punktu widzenia, kurs zatrzymał się wczoraj na strefie wsparcia 1.3860-1.3870. Dzisiaj od rana jest ona testowana. Jeśli zostanie pokonana, kolejnym wsparciem będzie znajdująca się 50 pipsów niżej linia trendu wzrostowego. Silniejsze odbicie (powyżej 1.3900) powinno natomiast sprowokować ruch w kierunku poniedziałkowych szczytów.

USD/CAD

Wczorajsze dane z kanadyjskiego rynku nieruchomości pozytywnie zaskoczyły inwestorów. W lutym rozpoczęto 181.9 tys., co oznacza 10 tys. więcej od wyniku styczniowego i taką samą różnicę w stosunku do oczekiwań. Po publikacji dolar kanadyjski zaczął umacniać się w stosunku do amerykańskiego i kurs jest już blisko wsparć zlokalizowanych w okolicach 0.97. Istotnych publikacji z Kanady w dniu dzisiejszym nie będzie i jeśli nie nastąpi załamanie USD, możemy spodziewać się odbicia w górę od tego poziomu technicznego.

USD/CHF

Opublikowane dzisiaj nad ranem dane o inflacji w Szwajcarii były lepsze od oczekiwań. W lutym wzrost cen wyniósł 0.4% w stosunku do stycznia, kiedy to ceny spadły o 0.3%. Prognozy analityków wskazywały na wzrost o 0.3%. Taki odczyt przyczynił się do umocnienie franka. Na parze USDCHF krótkoterminowy trend wzrostowy został postawiony pod znakiem zapytania i powrót w okolice 0.92 jest bardziej prawdopodobny od jego kontynuacji. Kluczowe dla tej pary walutowej będzie oczywiście nastawienie inwestorów do ryzyka i sytuacja w najbardziej zagrożonych krajach strefy euro.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: