eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki akcji - bardzo niska zmienność

Rynki akcji - bardzo niska zmienność

2011-02-07 13:32

Rynki akcji - bardzo niska zmienność

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Tak niskiej zmienności jak przed piątkowymi danymi z rynku pracy w USA nie obserwowaliśmy już dawno. Różnica między kursem maksymalnym a minimalnym przed godziną 14:30 na głównej parze walutowej wynosiła zaledwie 25 pipsów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

To wszystko zapowiadało, że inwestorzy z otwieraniem pozycji czekają na jeden moment i zmienność po ogłoszeniu danych może być jeszcze wyższa niż w pozostałe pierwsze piątki miesiąca. Ci, którzy spodziewali się takiego scenariusza, nie mogli czuć się zawiedzeni. Jednak już ci, którzy oczekiwali jednoznacznego wybicia w jedną ze stron, z pewnością mieli spory niedosyt.

Dane znacząco różniły się od prognoz. Były jednak również wysoce niejednoznaczne. W styczniu w sektorze pozarolniczym przybyło jedynie 36 tysięcy miejsc pracy netto. Analitycy oczekiwali, że przybędzie ich 140 tysięcy. W sektorze prywatnym różnica była podobna. 50 tysięcy nowych miejsc pracy wobec oczekiwanych 145 tysięcy. Na drugim biegunie wypadł natomiast odczyt styczniowej stopy bezrobocia. Analitycy spodziewali się, że wzrośnie ona z 9.4% do 9.5%, tymczasem zanotowano spadek aż do 9.0%. Rewizja danych z poprzedniego miesiąca także była na plus. W sektorze pozarolniczym przybyło 18 tys., natomiast w sektorze prywatnym 26 tys. miejsc pracy więcej niż pierwotnie odczytano. Skąd taka niejednoznaczność danych? Wszystko za sprawą czynników klimatycznych. Stany Zjednoczone były przez długi czas sparaliżowane przez obfite opady śniegu.

Paraliż sięgnął tego stopnia, że wiele firm, szczególnie budowlanych i transportowych zmuszonych było przerwać pracę. Zredukowały one wiele tymczasowych etatów, przez co tak negatywny odczyt jeśli chodzi o nowe miejsca pracy. Ten czynnik w pewnym stopniu przyczynił się także do tego, że część osób zaprzestała poszukiwania pracy. Gwałtowny spadek stopy bezrobocia należy jednak utożsamiać głównie z innymi czynnikami. Rekordowy od ponad 12 lat wzrost zatrudnienia został zaobserwowany w fabrykach. Sektor usługowy również zanotował w tym polu bardzo dobry wynik. Jeśli zima ustąpi, a wiele na to wskazuje, dane za luty mogą już zdecydowanie pomóc dolarowi.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w styczniu: 36 tys., prognoza: 140 tys.
  • US: Stopa bezrobocia w styczniu: 9.0%, prognoza: 9.5%
  • CA: Zmiana zatrudnienia w styczniu: 69.2 tys., prognoza: 15 tys.
  • CA: Stopa bezrobocia w styczniu: 7.8%, prognoza: 7.6%
  • CA: Indeks aktywności gospodarczej Ivey PMI: 41.4, prognoza: 53.3
  • AU: Sprzedaż detaliczna w grudniu m/m: 0.2%, prognoza: 0.5%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: