eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Amerykańska inflacja omija USA

Amerykańska inflacja omija USA

2011-02-01 12:02

Przeczytaj także: Poziom inflacji ciągle w górę


W konsekwencji powstała sytuacja nie tylko zróżnicowania tempa wzrostu gospodarczego między poszczególnymi krajami, ale także rosnących coraz bardziej dysproporcji w nasileniu zjawisk inflacyjnych. Z jednej strony mamy skrajne przypadki Argentyny z inflacją przekraczającą 10 proc., Brazylii i Indii z ponad 8 proc. tempem wzrostu cen, Chin, gdzie inflacja w listopadzie 2010 roku sięgnęła 5,1 proc., a tempo wzrostu cen żywności przekracza 10 proc., z drugiej zaś kontynuujące ultra luźną politykę pieniężną dwie potężne gospodarki: amerykańską i japońską.

fot. mat. prasowe

Poziom inflacji w poszczególnych krajach w grudniu 2010 r. (w proc.)

Poziom inflacji w poszczególnych krajach w grudniu 2010 r. (w proc.)


W krajach rozwijających się rosnąca inflacja idzie w parze z wysokim tempem gospodarki, jednak w Europie sytuacja może być bardziej skomplikowana. Najlepszym tego przykładem może być Wielka Brytania. W czwartym kwartale 2010 roku tempo wzrostu PKB spadło do 1,7 proc., zaś w ujęciu kwartał do kwartału zanotowano spadek o 0,5 proc., a jednocześnie w grudniu inflacja sięgnęła tam 3,7 proc. W Niemczech inflacja sięgnęła w grudniu 2010 roku 2 proc., poziomu najwyższego od października 2008 roku, a w strefie euro w styczniu 2,4 proc. To sprowokowało Jeana Claude Tricheta, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, do stwierdzenia, że w razie zagrożenia inflacyjnego konieczne będą podwyżki stóp. Kilka dni później wyraźnie łagodził ton swej wypowiedzi, dodając, że w warunkach rosnących cen surowców, grożących skokiem inflacji, banki centralne nie powinny się spieszyć z decyzjami. Po czym na forum ekonomicznym w Davos ponownie zagrzmiał, że zostaną podjęte wszelkie działania, by zahamować inflację. Jeśli presja inflacyjna będzie się utrzymywać nadal przy jednoczesnym spowolnieniu tempa wzrostu gospodarczego, banki centralne staną przed trudnym dylematem. Nie uniknie go też nasza Rada Polityki Pieniężnej. Wzrost cen skłaniać będzie ku podwyżkom stóp, zaś słabnący wzrost gospodarczy wymagać będzie utrzymania ich na niskim poziomie. Walka z deflacją bywa bardzo trudna, ale i z nadmierną inflacją poradzić sobie niełatwo. Tym bardziej, gdy gospodarka jest w nienajlepszej formie.

Ostatnie dni nadały inflacyjnym zjawiskom całkiem nowy kontekst. Wzrosty notowań surowców rolnych w coraz bardziej dramatycznej formie przekładają się na sytuację w biedniejszych krajach rozwijających się. Przykład Chin z rosnącymi dynamicznie cenami żywności dramatyczny jeszcze nie jest, ale wydarzenia w Tunezji i Egipcie mogą być sygnałem nowej odsłony globalnych perturbacji. Warto przypomnieć, że poprzednia fala rozruchów w Egipcie wiosną 2008 roku także zbiegła się w czasie z hossą na rynkach zbóż, między innymi kukurydzy i ryżu oraz soi. Inflacja w Egipcie sięgała 20 proc. W czerwcu 2008 roku zwołano szczyt działającej przy ONZ Organizacji do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jego tematem był kryzys żywnościowy, gwałtowny wzrost cen zbóż, powodujący zamieszki w kilku krajach tzw. Trzeciego Świata. Planowane na czerwiec 2011 roku posiedzenie najbardziej rozwiniętych państw świata G20 ma zająć się problemem bezpieczeństwa żywnościowego, rosnących cen żywności, w tym regulacjami handlu instrumentami pochodnymi na produkty związane z żywnością i energią.

Nie tylko historia, ale i inflacja kołem się toczy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: