eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Amerykańska waluta - osłabienie mimo dobrych danych

Amerykańska waluta - osłabienie mimo dobrych danych

2011-01-24 12:24

Amerykańska waluta - osłabienie mimo dobrych danych

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przez cały poprzedni tydzień, ruchem niemal jednostajnym, euro zyskiwało do dolara. Był to w dodatku drugi taki tydzień z rzędu.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Od trzymiesięcznego minimum ustanowionego 9 stycznia na poziomie 1.2870, euro aprecjonowało się już ponad 7 figur. Strefa oporów, którą stanowił przedział 1.3450 - 1.3500 został przełamana, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę głównej parze walutowej w kierunku wzrostu do poziomu 1.3800.

Na polskim rynku najważniejszym wydarzeniem była decyzja Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami Rada zacieśniła swoją politykę monetarną. Sama decyzja sprowokowała jednak osłabienie złotego, gdyż nasza waluta umocniła się silnie jeszcze przed decyzją o podwyżce.

Gdyby spojrzeć na same dane makroekonomiczne, które zostały opublikowane w zeszłym tygodniu, można by wysnuć wniosek, że dolar powinien umocnić się do euro. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wróciła do trendu spadkowego po silnej zwyżce tydzień wcześniej. Dobre dane napłynęły również z amerykańskiego rynku nieruchomości. W grudniu wydano więcej pozwoleń na budowę niż pierwotnie oczekiwano, a sprzedaż domów na rynku wtórnym była wyższa od prognoz. Popyt na długoterminowe aktywa denominowane w dolarach dwukrotnie przewyższył oczekiwania.

W tym samym czasie ze strefy euro napłynęła właściwie tylko jedna figura sprzyjająca notowaniom wspólnej waluty, był to indeks nastrojów w gospodarce instytutu ZEW. Bezpośrednio w reakcji na publikacje z USA dolar rzeczywiście zyskiwał w stosunku do euro. Były to jednak jednorazowe ruchy, które bardzo szybko zostały skorygowane do aktualnego trendu. Decydujące w oczach inwestorów okazały się najwidoczniej utrzymująca się od dłuższego czasu niska zmienność (VIX) oraz brak negatywnych doniesień z krajów peryferyjnych strefy euro.

W tym tygodniu najbardziej oczekiwanym przez inwestorów wydarzeniem będzie posiedzenie FOMC i decyzja w sprawie stóp procentowych. Koszt pieniądza oczywiście się nie zmieni, jednak komunikat po posiedzeniu może być kluczowy dla krótkoterminowego zachowania się kursów walutowych.

Najważniejsze wiadomości

  • CA: Sprzedaż detaliczna w listopadzie m/m: 1.3%, prognoza: 0.4%
  • CA: Bazowa sprzedaż detaliczna w listopadzie m/m: 1.0%, prognoza: 0.4%
  • US: Słabsze od oczekiwań wyniki Bank of America za IV kwartał
  • AU: Inflacja producencka PPI w IV kwartale r/r: 2.7%, prognoza: 3.2%
  • EZ: Indeks PMI kompozytowy - dane wstępne: 56.3, prognoza: 55.6
  • PL: MFW przedłużył Polsce elastyczną linię kredytową

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: