eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki akcji - wyprzedaż

Rynki akcji - wyprzedaż

2011-01-14 17:02

Rynki akcji - wyprzedaż

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Choć obawy związane z kłopotami finansowymi Portugalii i Hiszpanii zostały na razie rozwiane, rynkom akcji niewiele to pomogło. Po chwilowej uldze nieznacznie przeważała chęć pozbywania się akcji.

Przeczytaj także: Rynek walutowy - poprawa nastrojów

Piątkowa sesja zaczęła się niezbyt pomyślnie dla posiadaczy akcji. Spadki indeksów przeważały w Azji, Europie i nie ominęła Warszawy. WIG20 na otwarciu tracił 0,6 proc. Początkowo największej przecenie ulegały nasze spółki surowcowe, które jeszcze niedawno były liderami wzrostów i głównymi autorami odbicia indeksów. Akcje Lotosu i PKN Orlen zniżkowały po ponad 1 proc., choć w ich przypadku skala spadku później wyraźnie się zmniejszyła a pod koniec dnia udało się im wyjść na plus. Walory KGHM przez większą część dnia były przeceniane o 1,8-2 proc.

W dalszym ciągu kiepsko radziły sobie papiery Pekao, tracące momentami 2 proc. Magia rekomendacji Goldman Sachs w przypadku akcji PGE okazała się wyjątkowo ulotna. Po czwartkowym skoku o ponad 3 proc. dziś akcje traciły po południu 2 proc. To reakcja na negatywną dla spółki decyzję w sprawie przejęcia Energi. Największym ciężarem dla WIG20 były jednak zniżkujące o ponad 3 proc. walory Telekomunikacji Polskiej, po informacji, że duńska firma DPTG zwiększyła kwotę dodatkowych roszczeń wobec naszego telekomu do 1,24 mld zł. Niewielką przeciwwagę, broniącą WIG20 przed większym spadkiem, stanowiły rosnące o około 1 proc. papiery PZU, których kurs zaliczył w czwartek historyczne minimum po trwającej od września ubiegłego roku tendencji spadkowej.

Po szaleństwie surowcowym w pierwszej lidze naszych spółek, mamy do czynienia ze zbiorową euforią, która dotknęła firm branży chemicznej. Akcje Polic poszły w górę o 15 proc., Puław o 11 proc., Ciechu i Azotów Tarnów po ponad 10 proc., a Synthosu o 6 proc. Trzeba przy tym pamiętać, że papiery niemal wszystkich tych spółek od dłuższego czasu znajdują się w silnej tendencji wzrostowej. Kurs Puław od listopada ubiegłego roku zyskał prawie 60 proc., a Polic niemal 100 proc.

Na parkietach europejskich próżno było szukać przejawów optymizmu, poza Rygą, Tallinem i Sofią. Ale też i powodów do entuzjazmu nie było zbyt dużo. Poranne spekulacje o możliwości podniesienia stóp procentowych w Chinach bardzo szybko zyskały potwierdzenie. Co prawda na razie wzrosła tylko stopa rezerw obowiązkowych, ale doradca Ludowego Banku Chin stwierdził, że perspektywa dalszego zaostrzania polityki pieniężnej jest bardzo prawdopodobna.

Indeksy w Paryżu, Frankfurcie i Londynie przez większą część dnia zniżkowały po około 0,5 proc. Na pozostałych giełdach skala spadku była podobna. Jedynie wskaźniki w Belgii i Turcji traciły po 1 proc. Obraz rynku niewiele się zmienił po publikacji serii danych zza oceanu. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 0,6 proc., minimalnie słabiej, niż się spodziewano. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0,8 proc., dwukrotnie bardziej dynamicznie niż oczekiwano. Rozczarował odczyt indeksu nastrojów konsumentów. Po nienajlepszym początku notowań na Wall Street indeksy poszły jednak nieco w górę, zyskując po około 0,2 proc., co pomogło też nieznacznie notowaniom w Europie.

WIG20 zniżkował ostatecznie o 0,76 proc. a WIG o 0,4 proc. Wskaźnik średnich spółek wzrósł o 0,08 proc. a sWIG80 o 1,09 proc. Obroty wyniosły 953 mln zł.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: