eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › ECB i BoE pozostawiły stopy procentowe bez zmian

ECB i BoE pozostawiły stopy procentowe bez zmian

2011-01-14 12:09

ECB i BoE pozostawiły stopy procentowe bez zmian

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zgodnie z oczekiwaniami, zarówno Europejski Bank Centralny jak i Bank Anglii, pozostawiły stopy procentowe bez zmian. Ten drugi nie zmienił również wysokości programu skupu aktywów, którego celem jest stymulowanie wzrostu gospodarczego.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek zaskoczyła natomiast decyzja koreańskich władz monetarnych, które w obliczu przyspieszającej inflacji, podniosły główną stopę procentową. Pierwszy raz w tym tygodniu poznaliśmy istotne dane fundamentalne ze Stanów Zjednoczonych. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z poprzedniego tygodnia była wyższa niż oczekiwano. Pozostałe dane okazały się neutralne. Jakby tych informacji było mało, to należy dodać, że obligacje sprzedały wczoraj Hiszpania i Włochy, a przemówienia wygłosili szefowie dwóch najważniejszych banków centralnych: EBC i Fedu.

Wobec tak wielu informacji jakie napłynęły, rynek wyjątkowo łatwo poradził sobie z ich zdyskontowaniem. Przejawem tego był wyraźny trend wzrostowy na głównej parze walutowej. Kurs przełamał trwający od listopada trend spadkowy, co zmienia techniczny układ sił na tej parze. Czy jednak fundamenty potwierdzają ten sygnał techniczny? Wczoraj rzeczywiście większość informacji sprzyjała wzrostom głównej pary walutowej. Na konferencji prasowej po posiedzeniu EBC, Trichet zasugerował, że w krótkim terminie inflacja może przyspieszyć i decydenci polityki monetarnej będą się temu czynnikowi czujnie przyglądać.

Ben Bernanke z kolei, wyraził spore obawy o sytuację na newralgicznym dla USA rynku pracy. Dane o ilości wniosków dla bezrobotnych z poprzedniego tygodnia były również niekorzystne. Odczytano 445 tysięcy nowych wniosków wobec prognozy na poziomie 402 tys. Słowa Bernanke były wywołane jednak przede wszystkim słabym odczytem danych miesięcznych sprzed tygodnia. Trzecim czynnikiem sprzyjającym euro były umiarkowanie udane przetargi obligacji przeprowadzone wczoraj przez Hiszpanię i Włochy. Czwarty argument to zaniepokojenie jakie wyraziły agencje ratingowe (Moodys i S&P 500) o stan amerykańskich finansów publicznych. W gruncie rzeczy jednak, gdy przeanalizujemy głębiej te czynniki, możemy dojść do wniosku, że inwestorzy kolejny raz wyolbrzymiają pojawiające się informacje. Bo czy nawet jeśli inflacja krótkoterminowo wzrośnie to EBC zdecyduje się na podwyżkę stóp? Szanse są na to znikome.

Cięcia w wydatkach, jakie cześć państw strefy euro już wdrożyła, a część wdroży w najbliższym czasie, inflację w długim okresie stłumi, a niski wzrost gospodarczy na peryferiach nie pozwoli na zbyt szybkie zwiększanie kosztu pieniądza. Ostatnie przetargi w krajach PIIGS z kolei, były co prawda udane, ale nie zmienia to faktu, że zadłużenie tych krajów jest wciąć ogromne. Jeśli chodzi natomiast o sytuację na rynku pracy w USA to już od dawna jest ona nieciekawa, a dane z tego miesiąca niewiele zmieniają i niewykluczone, że gorszy odczyt był jednorazowy.

Najważniejsze wiadomości

  • EZ: EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian
  • UK: Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian
  • US: Inflacja producencka PPI w grudniu r/r: 4.0%, prognoza: 3.8%
  • US: Bilans handlu zagranicznego w grudniu: -38.3 mld USD, prognoza: -41 mld USD
  • US: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu: 445 tys., prognoza: 402 tys.
  • EZ: Udane przetargi obligacji włoskich i hiszpańskich

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen
Rynki akcji - wyprzedaż

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: