eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: sprzedaż detaliczna najwyżej od 5 lat

USA: sprzedaż detaliczna najwyżej od 5 lat

2010-12-29 12:22

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Na rynku złotego aktywność wykazuje wciąż Bank Gospodarstwa Krajowego. W poniedziałek sprzedał kolejny znaczny pakiet euro. Mimo tego od początku tygodnia nasza waluta traci delikatnie na wartości. Wczoraj kurs EURPLN osiągnął poziom 3.99. W tym roku nie powinniśmy się jednak raczej obawiać wzrostu powyżej 4.00. Z drugiej strony istnieje też mała szansa na pokonanie wsparcia na poziomie 3.96. Zmienność w najbliższych trzech dniach powinna być więc ograniczona do tego zakresu.

EUR/USD

Od początku listopada kurs znajduje się w trendzie spadkowym. Wybicie ponad linię tego trendu, jakie obserwowaliśmy w dniu wczorajszym było bardzo krótkotrwałe i nie zmienia obrazu rynku.

Fundamentalnie również istnieje silna presja spadkowa, spowodowana ostatnimi decyzjami chińskich władz oraz nieustającymi kłopotami krajów peryferyjnych. Ostatnie dni roku sprzyjają jednak konsolidacji i utrzymywaniu się kursu powyżej wsparć znajdujących się w zakresie 1.3060 - 1.3080. Ich przełamanie powinno jednak nastąpić po Nowym Roku.

EUR/CHF

Frank szwajcarski był wczoraj bardzo blisko pobicia rekordów z 22 grudnia, jeśli chodzi o jego notowania w stosunku do euro. Zabrakło do tego jedynie 15 pipsów. Ostatecznie kurs odbił się podczas trwania sesji azjatyckiej (euro zyskało ponad pół figury) i krótkoterminowo na wykresie można zaobserwować formację podwójnego dna.

Jego poziom, 1.2450, będzie teraz najbliższym wsparciem dla notowań EURCHF. W perspektywie dwóch, trzech tygodni kurs celuje jednak prawdopodobnie w okolice 1.22, czyli dolne ograniczenie 8-miesięcznego kanału cenowego.

USD/JPY

W dniu wczorajszym kurs USDJPY przełamał wsparcie na poziomie 82.33. Z technicznego punktu widzenia jest to silny sygnał do spadku kursu w kierunku 80.20, gdzie znajdują się 15-letnie minima. Krótko-okresowo dane fundamentalne również przemawiają za spadkami.

Wczorajsze odczyty dla produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej były lepsze od oczekiwań. W długim terminie, w obliczu takiej a nie innej struktury japońskiego PKB, osłabienie jena musi mieć swój kres. Gospodarka japońska jest bowiem w dużej mierze oparta na eksporcie, a silna waluta krajowa będzie go osłabiać.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: