eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Fundusze inwestycyjne - nie jesteś pierwszy

Fundusze inwestycyjne - nie jesteś pierwszy

2004-09-28 11:32

Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne: jakie i dla kogo



Na korzyść funduszy przemawia także wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycji, poparty łatwym dostępem do pieniędzy, które można wypłacić w dowolnie wybranym przez siebie momencie.

O ile banki niechętnie przyjmują niewielkie depozyty, o tyle TFI cieszą się z pieniędzy powierzanych im przez każdego klienta, choćby były to najdrobniejsze kwoty (opłaty za zarządzanie naliczane są jako stały procent ustalany dla danego funduszu od wpłacanych pieniędzy, a nie liniowo – według zasady jedna stawka dla wszystkich), przez co koszty są umiarkowane i zachęcające do systematycznego oszczędzania.


Ekspert SEB TFI odpowiada:
Piotr Zagała, zarządzający funduszami SEB:

Czy fundusz inwestycyjny może zagwarantować, że uzyskana przez niego stopa zwrotu będzie wyższa od lokat bankowych? Skąd pewność, że długoterminowe inwestycje zakończą się sukcesem?

"Fundusz nie może dać takiej gwarancji. Spojrzenie na historyczne wyniki funduszy inwestycyjnych zarówno w Polsce, jak i w krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej pokazuje jednak, że w dłuższej perspektywie oszczędzający w funduszach osiągają większe zyski. Jedynie w krótkich okresach, gdy następują załamania na rynku obligacji czy też akcji, fundusze mogą przynieść niższą stopę zwrotu. Ale zwykle są to dobre momenty na nabywanie ich jednostek uczestnictwa w tzw. dołku."

Liczba dnia - 5,1 bln euro
Fundusze inwestycyjne w Europie zarządzały w połowie roku taką kwotą. Od stycznia do czerwca łączne aktywa zwiększyły się o 7 proc. Najbardziej dynamicznie rozwijał się rynek słowacki, gdzie wartość aktywów funduszy zwiększyła się w ciągu półrocza o 33,4 proc.

Sto plusów - Coraz bogatsza oferta z zagranicy
Do 18 działających na polskim rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych wkrótce dołączą następne. Do wejścia szykują się m.in. największa na świecie grupa funduszy Templeton, amerykański Citibank, belgijski KBC i francuski Societe Generale.


Słownik

Aktywa funduszu - czyli jego majątek, na który składają się lokaty oraz środki finansowe pochodzące
z wpłat uczestników i z innych źródeł. Aktywa netto funduszu - to aktywa funduszu pomniejszone o jego zobowiązania.

Fundusz obligacji - fundusz, którego polityka zakłada inwestowanie głównie w lokaty
o przewidywalnym dochodzie (np. obligacje i bony skarbowe). Udział bezpiecznych lokat w portfelu może wynosić aż do 90 proc.

Fundusz zrównoważony - fundusz, którego polityka zakłada inwestowanie części aktywów w lokatach o przewidywalnym dochodzie, a części w lokatach o wyższym ryzyku inwestycyjnym. Akcje stanowią 40-60 proc. portfela.

Fundusz stabilnego wzrostu - fundusz, którego polityka zakłada inwestowanie znacznej części aktywów w lokaty o przewidywalnym dochodzie, a mniejszej części - w lokaty o wyższym ryzyku inwestycyjnym.

Fundusz akcji - fundusz, którego polityka inwestycyjna zakłada lokowanie głównie w instrumenty
o podwyższonym ryzyku (np. akcje). Udział akcji w portfelu może wynieść 100 proc., jednak zazwyczaj nie przekracza 90 proc.



Cykl powstał przy współpracy z Media Tak - Domem Sprzedaży Prasy Regionalnej

poprzednia  

1 2

Który fundusz wybrać?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: