eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś produkcja przemysłowa w strefie euro

Dziś produkcja przemysłowa w strefie euro

2010-10-13 11:25

Dziś produkcja przemysłowa w strefie euro

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Odreagowanie wzrostów na głównej parze walutowej zakończyło się szybciej niż można się było spodziewać. Zakres spadków sięgnął jedynie nieco więcej niż dwie figury.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Jeszcze przed południem kurs odbił się od poziomu 1.3776. Późnym wieczorem natomiast na rynek napłynęło kilka informacji, które wspierały notowania euro i jednocześnie wyprzedaż dolara. Pierwszą z tych informacji była wypowiedź członka Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Axela Webera, który otwarcie stwierdził, że program skupowania obligacji nie przyniósł oczekiwanych skutków i trzeba się z niego wycofać.

W zupełnie odmiennym tonie przebiegały natomiast dyskusje na ostatnim posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC). Jak wynika bowiem z opublikowanych wczoraj notatek z tego posiedzenia, zdecydowana większość członków Komitetu opowiedziała się za koniecznością dalszego łagodzenia polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Co prawda jest to tylko potwierdzeniem tego, czego wszyscy wcześniej się spodziewali, a mianowicie, że decyzja o łagodzeniu zostanie podjęta już na najbliższym posiedzeniu 2-3 listopada, jednak najwyraźniej rynek potrzebował takiego potwierdzenia, bowiem EURUSD wzrósł gwałtownie tuż po publikacji notatek.

Pozytywnym impulsem były również opublikowane w dniu wczorajszym wyniki Intela za trzeci kwartał. Były one lepsze od prognoz i rozbudziły optymizm na rynkach, a to przeważnie wpływa na wzrosty głównej pary walutowej. Dzisiaj wyniki poda JP Morgan Chase, i ta spółka może mieć jeszcze większy wpływ dla rynku walutowego. Z pozostałych publikacji makro, w dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na produkcję przemysłową w strefie euro, wnioski o kredyt hipoteczny oraz ceny importu i eksportu w USA. Późnym wieczorem przemówienie wygłosi Ben Bernanke, a inwestorzy grający na parach z dolarem nowozelandzkim nie powinni przejść obojętnie obok danych o sprzedaży detalicznej w sierpniu w kraju kiwi.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Publikacja notatek z ostatniego posiedzenia FOMC
  • EZ: Axel Weber: koniec ze skupem obligacji
  • UK: Inflacja bazowa CPI we wrześniu r/r: 2.7%, prognoza: 2.6%
  • PL: Saldo rachunku bieżacego: -1129 mld EUR, prognoza: -1050 mld EUR
  • AU: Indeks zaufania konsumentów: 3.3%, poprzednia wartość: -5.0%
  • CY: Bilans handlowy we wrześniu: 16.9 mld USD, prognoza: 18 mld USD

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: