eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bank BPS S.A. zadebiutuje na Catalyst

Bank BPS S.A. zadebiutuje na Catalyst

2010-07-25 00:04

Przeczytaj także: Bank Spółdzielczy w Skierniewicach na Catalyst


Środki pozyskane z emisji banki planują wykorzystać na rozwój i zwiększenie konkurencyjności na swoich rynkach. Oto, co poszczególni prezesi mówią o planach kierowanych przez siebie instytucji.

„Pozyskane środki z emisji przeznaczymy na podwyższenie kapitału naszego banku, co zagwarantuje nam bezpieczeństwo w kontekście konieczności utrzymywania funduszy własnych na poziomie adekwatnym do rozmiarów prowadzonej działalności. Planujemy także podnieść naszą konkurencyjność inwestując w rozwój nowoczesnej techniki bankowej”, powiedział Lesław Wojtas, prezes zarządu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Z kolei Józef Kapłanek, prezes zarządu Orzesko-Knurowskiego Banku Spółdzielczego planuje znacznie zwiększyć dynamikę udzielanych kredytów: „Uważam, że dzięki środkom pozyskanym z emisji obligacji i zwiększonym funduszom własnym przy istniejącym obecnie popycie kredytowym w sektorze MSP możliwy jest zrównoważony rozwój naszego banku przy znacznym zwiększeniu dynamiki udzielanych kredytów.”

„Środki pozyskane z emisji planujemy wykorzystać na rozwój sieci naszych placówek na terenie kraju i umocnienie w ten sposób naszej pozycji na rynku”, podkreśla Krzysztof Radziszewski, prezes zarządu Spółdzielczego Banku Rozwoju.

„Pozyskane środki pozwolą nam rozwijać portfel kredytów, zarówno korporacyjnych jak i detalicznych. W dobie kryzysu finansowego banki komercyjne zaprzestały współpracy z częścią klientów w zakresie kredytowania ich działalności, co w naszej ocenie stanowi wyzwanie i szansę na nowy biznes dla banków spółdzielczych. Wzrost wolumenu portfela kredytowego umożliwi nam wygenerowanie większych przychodów, a tym samym podniesie rentowność zarządzanych aktywów”, dodaje Witold Morawski, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Białej Rawskiej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., który pełni rolę Agenta Emisji dla wszystkich 5 banków złożył w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych wnioski o zarejestrowanie emisji obligacji. Jest to pierwszy krok do upublicznienia tych papierów i ich debiutu na rynku Catalyst Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, który odbędzie się 28 lipca 2010 roku. Realizując zapotrzebowanie ze strony sektora spółdzielczego, Dom Maklerski Banku BPS S.A. przeprowadził już kolejne emisje i przygotowuje następne.

Warto podkreślić, że obligacje banków spółdzielczych pojawią się na GPW po raz pierwszy w historii giełdy, co jest równoznaczne z zaistnieniem obok obligacji korporacyjnych, komunalnych i skarbowych nowego typu obligacji – obligacji spółdzielczych. Tym samym warszawska giełda otwiera się na ogromny sektor polskiej spółdzielczości, na którym wg. szacunków GUS pod koniec II kwartału 2010 roku działało ponad 11 700 aktywnych podmiotów. Samych banków spółdzielczych na tym rynku jest 576, z czego 359 zrzeszonych jest w Grupie BPS. Nawet, jeśli tylko część podmiotów zdecyduje się pójść w ślady pionierskich banków, będzie to znacząca kwota w całym rynku obligacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: