eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Atrakcyjność inwestycyjna a ryzyko kraju

Atrakcyjność inwestycyjna a ryzyko kraju

2010-06-28 10:09

Atrakcyjność inwestycyjna a ryzyko kraju

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Azjatyckie tygrysy pozostają nadal atrakcyjnym obszarem do inwestowania. O wysokich walorach tego regionu świadczą nie tylko perspektywy wzrostu gospodarek, ale także relatywnie wysoka wiarygodność państw. Pod tym względem najlepiej wypadają Chiny, Tajwan i Singapur, na drugim biegunie znajdują się państwa PIIGS (Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy i Irlandia) - takie wnioski płyną z analizy przeprowadzonej przez analityków Expandera.

Przeczytaj także: Jak inwestować w perspektywie 5 lat?

Wiarygodność ekonomiczna państwa wywiera wpływ nie tylko na rynek obligacji skarbowych w danym kraju, ale także na sytuacje na rynkach akcji. Ostatnie reakcje światowych giełd na obniżenie ratingów w Grecji, Portugalii i Hiszpanii potwierdzają, iż inwestorzy zwracają uwagę zarówno na perspektywy samego rozwoju gospodarczego, jak również na stabilną sytuację ich finansów publicznych. Utrata wiarygodności sprawia, że możliwości pożyczkowe rządu maleją. Prowadzi to do sytuacji, w której państwo zmuszone jest do gwałtownych cięć wydatków, co może wpływać negatywnie na produkt krajowy brutto, ale także na wzrost niezadowolenia społecznego.

Jednym z powodów pogłębienia zadłużenia państw w ostatnich latach okazał się wzrost wydatków rządowych w celu wprowadzenia gospodarek na właściwe tory po największym kryzysie od czasów II wojny światowej. Wyższe wydatki zostały przeznaczone na programy rządowe m.in. takie jak ulgi podatkowe, które miały na celu wywołanie ożywienia w strategicznych sektorach państwowych. Pakiety stymulacyjne ze strony rządu pozwalają w szybszym tempie powrócić do wykorzystania drzemiących mocy produkcyjnych gospodarki. Z drugiej strony może to stanowić zagrożenie niewypłacalności kraju, wywołanej efektem „pułapki kredytowej”, w której państwo emituje kolejne obligacje nie w celu pobudzenia gospodarki, a wyłącznie dla pokrycia starych zobowiązań.

Expander ocenił światowe gospodarki pod względem ryzyka, biorąc pod uwagę pięć kategorii ekonomicznych takich jak: deficyt na rachunku obrotów bieżących, deficyt budżetowy, dług publiczny, notowania CDS (credit default swap) oraz rating nadawany przez agencję Standard&Poors. Na tej podstawie został przygotowany ranking państw, w którym najwyższą ocenę uzyskały te kraje, które charakteryzują się najmniejszym ryzykiem, a najniższą notę te o najbardziej zagrożonej sytuacji. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria czołowe miejsce na podium zajęła Norwegia, a zaraz za nią znalazły się Australia, Szwecja i Szwajcaria. Na wysokich miejscach uplasowały się również Chiny, Dania Finlandia i Niemcy.
Poszukując państw, które mogą stanowić okazję inwestycyjną warto także zwrócić uwagę na perspektywy rozwoju gospodarczego. Jeśli kraj odnotowuje wysoką dynamikę wzrostu to wywiera ona zarazem pozytywny wpływ na poprawę wyników finansowych spółek, a te z kolei odzwierciedlone są w wyższych cenach akcji.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: