eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie w nieruchomości: jakie ryzyko?

Inwestowanie w nieruchomości: jakie ryzyko?

2010-06-25 00:15

Przeczytaj także: Opłacalne inwestowanie w nieruchomości użytkowe


Kolejny rodzaj ryzyka wiąże się z zawarciem umowy między kupującym i sprzedającym nieruchomość. Zdarza się, że niedopełnienie wymogów formalnych prowadzi do unieważnienia umowy lub wydłuża proces zakupu nieruchomość. Kupując nieruchomość korzystajmy z usług renomowanego biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub prawnika.

Ryzyko związane ze sprzedażą i najmem nieruchomości

Inwestując w nieruchomość powinniśmy liczyć się także z wystąpieniem ryzyka płynności kapitału. Inwestowanie w nieruchomości charakteryzuje się małą płynnością. W praktyce oznacza to, że nie możemy liczyć na szybkie odzyskanie zainwestowanych pieniędzy a czas potrzebny na osiągnięcie zysku jest stosunkowo długi. Jeśli zatem chcemy szybko powiększyć nasz kapitał, powinniśmy zrezygnować z inwestowania w nieruchomości.

Z kolei najem nieruchomości wiąże się z innym rodzajem ryzykiem. Przede wszystkim musimy liczyć się z sytuacją, w której nie uda nam się znaleźć najemcy. Należy o tym pamiętać, szczególnie gdy pieniądze na naszą inwestycję pochodzą ze źródeł zewnętrznych. Długotrwały brak dochodów może niekorzystnie odbić się na naszej płynności finansowej. Aktywne działania marketingowe promujące nieruchomość na rynku mogą skutecznie ograniczyć ten rodzaj ryzyka.

Czy biorąc pod uwagę omówione powyżej rodzaje ryzyka warto inwestować w nieruchomości?

Niewątpliwie ten rodzaj inwestowania jest stosunkowo bezpieczny. Możemy założyć, że w dłuższej perspektywie czasowej, niemal każda nieruchomość powiększy swoją wartość. Posiadanie nieruchomości pozwala czerpać z niej stały dochód a jednocześnie nasz dom czy mieszkanie powiększają swoją wartość.

Nieruchomości to doskonała forma zabezpieczenia kapitału przed inflacją. Nierzadko pieniądze zainwestowane w budynki czy grunty powiększają swoją wartość szybciej niż ma to miejsce przy innych rodzajach inwestycji.

Inwestowanie w nieruchomości nie jest zarezerwowane wyłącznie dla ludzi bogatych. Jeśli nie mamy kapitału pozwalającego na zakup domu czy mieszkania, przystąpmy do funduszu, który inwestuje w nieruchomości.

Pamiętając, że nie ma inwestycji bez ryzyka, warto wybrać nieruchomości jako stosunkowo bezpieczny obszar inwestowania kapitału.

Autor: Jarek Mydlarczy, Dział analiz rynku nieruchomości – sieć biur nieruchomości PÓŁNOC

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: