eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki akcji - poprawa nastrojów

Rynki akcji - poprawa nastrojów

2010-04-30 12:37

Rynki akcji - poprawa nastrojów

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Sesja czwartkowa przyniosła znaczącą poprawę nastrojów na giełdach po tym jak stało się coraz bardziej oczywiste, że pakiet pomocy dla Grecji będzie musiał być większy, żeby uspokoić rynki.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dzisiaj sentyment się dodatkowo poprawił po tym jak pojawiła się informacja, że Grecja zgadza się na dodatkowe cięcia budżetowe, na co naciskał Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz politycy europejscy. W efekcie rynek zaczął pokrywać krótkie pozycje w euro, obawiając się kolejnych pozytywnych dla euro informacji w weekend. Rozszerzony pakiet w wysokości około 120 miliardów euro powinien odroczyć problem finansowania na przyszły rok. W dłuższym terminie może okazać się, że była to ostatnia okazja dla wierzycieli by wyjść z rynku po atrakcyjnych cenach. Większe wsparcie nie zmienia faktu, że Grecja będzie musiała drastycznie zredukować deficyt budżetowy i to nawet przy założeniu częściowej restrukturyzacji długu, żeby wyjść na prostą. Ceny rynkowe obligacji greckich na razie nie wyceniają scenariusza restrukturyzacji. Dzisiaj rentowności spadają i cena ubezpieczenia długu również. Typowy short squeeze przed weekendem.

W dalszej części dnia w centrum uwagi będą dane makroekonomiczne. O 14:30 publikowane będą wstępne dane PKB za I kwartał z USA oraz indeks kosztów zatrudnienia. O 15:45 poznamy odczyt indeksu Chicago PMI, będący prognostykiem indeksu ISM dla przemysłu. Ponadto pojawią się dane o nastrojach konsumentów mierzone indeksem Uniwersytetu Michigan.

Na giełdach obserwujemy ciekawą dychotomię. Z jednej strony nadal bardzo mocno zachowują się parkiety amerykańskie, w szczególności Nasdaq. Z drugiej strony część indeksów europejskich zachowuje się od jakiegoś czasu relatywnie słabo (FTSE, CAC 40). Taką rozbieżność można interpretować jako wynik obaw dotyczących deficytów fiskalnych lub prościej - jako sygnał formowania się średnioterminowych szczytów. Dzisiaj mamy ostatni dzień kwietnia, ciekawe czy potwierdzi się stara maksyma "sell in May and go away" (w wolnym tłumaczeniu: sprzedaj w maju i nie wracaj na rynek).

Najważniejsze wiadomości

  • Grecja zgadza się na dodatkowe cięcia budżetowe
  • US: indeks zaufania konsumentów Conference Board wzrósł do 57.9, oczekiwano wzrostu do 53.5
  • EZ: stopa bezrobocia wyniosła 10% w marcu, zgodnie z oczekiwaniami
  • US: wnioski o zasiłki dla bezrobotnych 448 tysięcy, oczekiwano 445 tysięcy
  • JP: Sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,7% r/r
  • PL: sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,7% r/r, znacznie powyżej oczekiwań
  • JP: wskaźnik CPI wyniósł -1,1% r/r
  • EZ: inflacja HICP wyniosła 1,5% r/r w kwietniu, oczekiwano 1,4% (dane wstępne)

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: