eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki akcji - zimny prysznic

Rynki akcji - zimny prysznic

2010-04-28 12:40

Rynki akcji - zimny prysznic

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rynki akcji były dotychczas bardzo odporne na wszelkie doniesienia dotyczące problemu zadłużenia Grecji. Wczorajsza obniżka ratingu greckiego i portugalskiego długu przez agencję ratingową S&P500 była prawdziwym zimnym prysznicem dla rynków.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Największa przecena dotknęła europejskie parkiety, w szczególności austriacki i francuski ze względu na zaangażowanie banków w obligacje skarbowe zagrożonych krajów. Inwestorzy dostrzegają to, co zdają się ignorować politycy - strukturalny problem deficytów w krajach o niekonkurencyjnych gospodarkach zmagających się z wysoką stopą bezrobocia i pozbawionych możliwości dewaluacji lokalnej waluty nie może być "załatwiony" pakietem pomocowym. Instynkt Niemców jest prawidłowy - na wczorajszej tytułowej stronie w popularnym tabloidzie Bild Zeitung postawiono pytanie: "Dlaczego mamy płacić za luksusowe greckie emerytury?".

No właśnie. Politycy niemieccy nie mogą ignorować zdecydowanej większości wyborców i dlatego stawiają kolejne warunki, można powiedzieć grają na zwłokę. Bailout dla Grecji, jeśli nastąpiłby wcześniej tylko odroczyłby problem na później. Marc Faber wskazuje, że najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby chwilowe wyjście ze strefy euro Grecji i Portugalii, restrukturyzacja długu, następnie dewaluacja waluty, zdyscyplinowanie finansów i w końcu powrót do EMU. Wróćmy do rynków. Tak jak można było się spodziewać, podaż stała się bardzo agresywna, po tym jak nastąpił pierwszy większy spadek. Zmienność wzrosła i będzie prawdopodobnie w najbliższym czasie utrzymywać się na wysokim poziomie. Korekta spadkowa będzie przebiegać dość nerwowo i może potrwać dłużej. Zbliża się statystycznie gorszy okres dla akcji.

Niejako w cieniu wczorajszej obniżki ratingów, przemawiał Ben Bernanke. Warto zwrócić uwagę, że Bernanke ostatnio konsekwentnie wskazuje na konieczność reformy podatkowej. Dostrzega on, że deficyt budżetowy musi zostać zmniejszony albo poprzez podwyżkę podatków (prawdopodobne) i / lub obniżkę wydatków (mniej prawdopodobne). Czas ucieka, a prędzej czy później rynek upomni się o swoje i rentowności obligacji amerykańskich zaczną rosnąć, jeśli inwestorzy będą mieli podejrzenie braku dyscypliny fiskalnej USA. Dzisiaj w centrum uwagi będzie komunikat po decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych.

Najważniejsze wiadomości

  • JP: sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,7% r/r
  • PL: sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,7% r/r, znacznie powyżej oczekiwań
  • GE: indeks Ifo wzrósł do 101.6 w kwietniu, oczekiwano wzrostu do 98.6
  • UK: dynamika PKB w I kwartale wyniosła 0,2% k/k, poniżej oczkiwań (dane wstępne)
  • EZ: nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 1,5% m/m w lutym
  • US: indeks S&P/Case-Shiller wzrósł o 1,4%
  • US: indeks zaufania konsumentów Conference Board wzrósł do 58.9, oczekiwano wzrostu do 53.5
  • Agencja ratingowa S&P obniżyła rating greckich obligacji poniżej progu inwestycyjnego

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: