eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inflacja CPI w Polsce - dzisiaj dane

Inflacja CPI w Polsce - dzisiaj dane

2010-04-15 12:20

Inflacja CPI w Polsce - dzisiaj dane

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wszystkie wychodzące dane potwierdzają dyskontowane od dawna ożywienie. Wyniki spółek bardzo dobre.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dzisiaj raportuje Google. Technicznie spółka zachowuje się słabiej od rynku, więc reakcja na wyniki może już nie być tak entuzjastyczna. Z danych makro dzisiaj najważniejsze będzie produkcja przemysłowa. No dobrze, ale co dalej z tym trendem?

Wskaźniki pokazują wykupienie. Odczyty sentymentu są najwyższe od szczytu hossy. Przysłuchiwałem się ostatnio komentarzom na CNBC, żeby wyczuć nastroje. Zaproszeni goście byli w zasadzie jednomyślni - akcje będą dalej rosły, bo inwestorzy indywidualni nie uczestniczą w tych wzrostach i zaczną teraz "wskakiwać" z powrotem na rynek. Rzeczywiście wolumen handlu na NYSE pozostaje bardzo niski przez cały okres wzrostów, choć niektórzy wskazują, że to z powodu ograniczenia aktywności specjalistów. Teraz, gdy pojawiły się dobre dane makroekonomiczne, dobre wyniki spółek wszyscy liczą na to, że publika zacznie kupować akcje. I być może tak będzie.

Im dłużej rynek rośnie tym większa jest pokusa. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że tym razem inwestorzy indywidualni nie wskoczą masowo w akcje, w każdym razie nie w tym momencie. Po pierwsze minęło zbył mało czasu od końca bessy, a po drugie sentyment na Main Street jest zupełnie inny niż na Wall Street. Bezrobocie utrzymuje się wysokim poziomie, ludzie oszczędzają i spłacają kredyty. Wybierają bezpieczeństwo obligacji skarbowych i funduszy pieniężnych. Potwierdzają to cały czas przepływy do funduszy. Tak, jest dużo gotówki na poboczu, ale ta gotówka nie wskoczy teraz w akcje.

Fakty (przepływy do funduszy) wskazują, że priorytetem dużej grupy inwestorów jest w tej chwili zachowanie kapitału, a nie jego pomnażanie. Jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę czynniki demograficzne, w szczególności starzenie się tzw. pokolenia "baby boomers". Dlatego między innymi długoterminowe stopy procentowe nie będą rosły. Z tego samego powodu trwające wzrosty będą wykorzystane do pozbywania się akcji, jak tylko okaże się, że rynek wytracił momentum. Opór techniczny na S&P500 w postaci 61,8% zniesienia bessy coraz bliżej.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: Podaż pieniądza M3 r/r: 5.6%, prognoza: 5.1%
  • Chiny: W pierwszym kwartale PKB Chin wzrósł o 11,9% w ujęciu rok do roku
  • US: Inflacja bazowa CPI m/m: 0.0%, prognoza: 0.1%; r/r: 1.1%, prognoza: 1.2%
  • US: Tygodniowy raport o stanie zapasów paliw. Ropa naftowa: -2202k, prognoza: 1300k. Benzyna: -1036k, prognoza: -1000k. Destylaty: 1107k, prognoza: 1000k
  • JP: Produkcja przemysłowa w lutym m/m: -0,6% wobec oczekiwanych -0,9%. Poprzednia wartość:-0,9%
  • US: Sprzedaż detaliczna m/m: 1.6%, prognoza: 1.2%
  • US: Sprzedaż detaliczna bez samochodów m/m: 0.6%, prognoza: 0.5%
  • US: Inflacja CPI m/m: 0.1%, prognoza: 0.1%; r/r: 2.3%, prognoza: 2.4%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: