eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › W oczekiwaniu na dane z USA

W oczekiwaniu na dane z USA

2010-03-12 11:46

W oczekiwaniu na dane z USA

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na czwartkowej sesji europejskiej dominowały nieco gorsze nastroje, jednak optymizm inwestorów wyraźnie wziął górę podczas handlu amerykańskiego.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Akcje banków wsparła między innymi informacja, że projekt nowych regulacji działalności amerykańskich banków może zostać złagodzony. Generalnie jednak zmiany indeksów akcji nie były zbyt duże, co nie wpłynęło na obecny obraz rynku.

Na rynku walutowym sytuacja pozostawała dość stabilna z tendencją do osłabienie się złotego i jena japońskiego. Wczorajsza decyzja banku centralnego Szwajcarii o pozostawieniu głównej stopy procentowej na rekordowo niskim poziomie oraz deklaracje , że SNB zamierza w dalszym ciągu zapobiegać umocnieni franka przeprowadzając interwencje na rynku walutowym, nie pomogły w zahamowaniu dalszej aprecjacji franka. Umocnienie waluty szwajcarskiej pozostaje zmartwieniem SNB ze względu na spadek atrakcyjności eksportu.

W dniu dzisiejszym obserwujemy tendencję do osłabiania się waluty amerykańskiej, w szczególności do euro i funta. Notowania GBPUSD zatrzymały się tuż poniżej oporu wynikającego z górnego ograniczenia trójkąta, natomiast eurodolar wyłamał się górą z formacji trójkąta, pozostając jednak w szerszym zakresie wahań 1,3430-1,3800. Być może ten poranny ruch ma związek z oczekiwaniami analityków co do słabszych danych na temat sprzedaży detalicznej publikowanych dziś z gospodarki amerykańskiej.

Waluta japońska w dalszym ciągu utrzymuje się powyżej poziomu 90 jenów za dolara. Opublikowane dzisiaj nad ranem dane z Japonii wskazały na wzrost produkcji przemysłowej o 2,7% w ujęciu miesięcznym i o 18,5% w ujęciu rocznym, co było odczytem powyżej oczekiwań rynkowych. Intencją BoJ jest jednak przeciwdziałanie dalszemu umocnieniu jena. Pomagać w tym mają słowne interwencje, a także dalsze ewentualne rozluźnienie polityki monetarnej.

Uwaga inwestorów powinna koncentrować się na publikacjach makroekonomicznych. Poznamy dane na temat produkcji przemysłowej ze strefy euro. Szczególnie istotne pozostają publikacje z USA na temat sprzedaży detalicznej i indeksu Uniwersytetu Michigan.

Najważniejsze wiadomości

  • Czechy: PKB spadł w IV kwartale 2009r o 3,1%, natomiast w ujęciu kwartał do kwartału czeski PKB wzrósł o 0,7%.
  • Węgry: Inflacja zwolniła w lutym do 5,7% rok do roku z 6,4% w styczniu.
  • US: Bilans handlowy w styczniu: -37,3mld $ wobec oczekiwanych -41,0mld $. Poprzednia wartośc: -40,2mld $
  • US: Bezrobocie tygodniowe: 462k wobec oczekiwanych 460k. Poprzednia wartość: 469K.
  • Switz: Decyzją SNB główna stopa procentowa pozostała na poziomie 0,25%.
  • Łotwa: PKB Łotwy spadł w IV kwartale 2009r o 16,9% rok do roku. W całym 2009r łotewska gospodarka skurczyła sie o 18%.
  • PL: E. Chojna-Duch, członek RPP twierdzi, że nie ma obecnie potrzeby zmiany stóp procentowych. Jej zdaniem wzrost gospodarczy w 2010r może wynieść 3,1-3,3%.
  • PL: Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski na 2010r do 2,5-3% z 2,2% prognozowanych wcześniej, dzięki spodziewanej poprawie sytuacji makroekonomicznej w UE.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: