eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009

Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009

2010-01-04 12:13

Przeczytaj także: Rynki finansowe 14.12-18.12.09

Zagraniczne rynki

EUROPA - Rekordowo niskie stopy procentowe w strefie euro, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii nie wystarczyły, by stawić czoła recesji, ale pomogły stanąć na nogi sektorowi finansowemu. Problemy przeniesione zostały na budżety poszczególnych krajów i nie należy mieć złudzeń, że w 2010 r. nie odbije się to na zachowaniu inwestorów.

Sytuacja Grecji, na którą pod koniec 2009 r. zwróciły agencje ratingowe nie jest odosobniona, a co gorsza dopuszczalne limity zadłużenia przekraczają prawie wszystkie kraje stanowiące trzon strefy euro. Jeżeli recesja z podwójnym dnem stanie się faktem, w bardzo ciężkiej sytuacji znajdą się banki z Włoch, Austrii, Niemiec, które najagresywniej walczyły o udziały w rynku Europy Środkowo-Wschodniej. W 2009 r. tragicznie wręcz skurczyły się gospodarki republik nadbałtyckich i Ukrainy, gdzie PKB jest obecnie o kilkanaście procent niższy niż przed rokiem.

USA - Ben Bernanke został wybrany pod koniec 2009 r. na kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącego banku centralnego. W minionym roku FED oprócz sprowadzenia kosztu długu do poziomu tuż powyżej 0 proc., bardzo zdecydowanie skupował tzw. toksyczne instrumenty oparte na kredytach hipotecznych. Pomogło to uzdrowić bilanse banków, które w większości zaczęły ponownie notować dodatnie wyniki finansowe i wygospodarowały pieniądze na spłatę pożyczek z kieszeni podatników.

Spadki cen nieruchomości udało się wyhamować po części dzięki korzystnym warunkom refinansowania kredytów (ich koszt spadł dzięki niższej rentowności długoterminowych obligacji) i wprowadzeniu dopłat dla kupujących domy po raz pierwszy. Kluczowe znaczenie w przyszłym roku będzie mieć rozwój sytuacji na rynku pracy oraz kondycja gospodarstw domowych, które w 2009 r. wsparte zostały m.in. programem Cash for Clunkers oraz zwrotem części podatków.

AZJA - Na rynkach akcji przez większą część roku obserwowaliśmy bardzo dynamiczne wzrosty, ponieważ inwestorzy uwierzyli, że banki centralne powoli opanowują sytuację i najpoważniejsza recesja od kilku dekad dobiega końca. Najbardziej pożądane były papiery wartościowe z tych rynków, które w 2008 r. najmocniej traciły na wartości. Chiny zaangażowały większość środków z planu pomocowego wycenianego na blisko 600 mld USD w projekty infrastrukturalne i dzięki temu zdołały utrzymać wzrost PKB powyżej 8 proc.

W równie imponującym tempie rozwijała się gospodarka Indii, natomiast druga największa gospodarka świata - Japonia przez cały rok nieskutecznie walczyła z deflacją. Stymulacja popytu na samochody w USA i Europie Zachodniej przyczyniły się do odbicia sprzedaży przez japońskich eksporterów, ale ich wyniki mocno ucierpiały na skutek umocnienia jena.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: