eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009

Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009

2010-01-04 12:13

Przeczytaj także: Rynki finansowe 14.12-18.12.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Rynek obligacji charakteryzował się relatywnie dużą zmiennością, co znacząco utrudniało możliwości zarabiania na ruchach cen. W pierwszej części roku, kiedy na światowych rynkach przeważały obawy o głębokość recesji rentowność krajowych obligacji skarbowych rosła - zwłaszcza na dłuższym końcu krzywej. Jednak jeszcze w pierwszym kwartale trend został odwrócony, ponieważ inwestorzy liczyli na kolejne obniżki stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej, do których faktycznie doszło. Za ich sprawą - i poprawą nastrojów na światowych rynkach - wiosną i latem rentowności obligacji spadały, a ich ceny rosły.

Końcówka roku przyniosła kolejną, choć już nie tak wyraźną zmianę. Krótkoterminowe stopy procentowe zaczęły rosnąć (w grudniu WIBOR wzrósł o 10 pkt bazowych), co można przypisać zarówno efektom sezonowym (zamykaniu pozycji na naszym rynku przez międzynarodowych inwestorów), co obawom o podwyżki stóp procentowych w świetle zaskakująco dobrych danych makroekonomicznych z Polski (wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej grubo przekroczył oczekiwania). Ostatecznie rentowność obligacji 5-letnich na koniec roku wynosi ok. 5,9 proc., to jest mniej więcej tyle samo, co na początku stycznia 2009 roku.

Zagraniczne rynki

Rentowność obligacji rządowych w USA i w Niemczech pozostawała przez cały rok w pobliżu rekordowo niskich poziomów, niemniej wszelkie zmiany były z uwagą obserwowane przez inwestorów na całym świecie, ponieważ wielu z nich miało świadomość roli, jaką w utrzymywaniu wysokich cen obligacji odgrywały banki centralne. W Stanach Zjednoczonych początek roku przyniósł nieznaczne wahania cen obligacji na krótkim końcu krzywej, natomiast papiery 10-letnie początkowo umacniały się, a rentowność spadała nawet w okolice 2,5 proc., kiedy inwestorzy sądzili, że gospodarce grozi ryzyko deflacji.

W miarę jak napływały optymistyczne wiadomości ze sfery gospodarki przy jednoczesnych coraz gorszych informacjach o skali zadłużenia administracji publicznej (dotyczy to nie tylko USA, lecz większości krajów rozwiniętych i rozwijających się) rentowność obligacji 10-letnich rosła by osiągnąć 3,8 proc. na koniec roku, to jest o 35 pkt bazowych więcej niż na jego początku. W tym samym czasie rentowność obligacji dwuletnich amerykańskiego rządu wzrosła o mniej niż 30 pkt, ale nadal znajduje się na niecodziennie niskim poziomie 1,1 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Pierwsze miesiące roku przyniosły kontynuację fali wyprzedaży akcji na warszawskiej giełdzie. Od początku roku do końca lutego WIG stracił 21,5 proc. i znalazł się na poziomie najniższym od końca 2003 roku. Jednak - podobnie jak na wielu innych rynkach finansowych - w tym miesiącu nastąpił przełom, kiedy inwestorzy uwierzyli, że kursy akcji zostały nadmiernie przecenione, a spowolnienie gospodarcze nie będzie tak silne jak obawiano się tego jeszcze kilka tygodni wcześniej. Silny trend wzrostowy trwał na GPW do końca sierpnia i w tym czasie (od końca lutego) WIG zyskał 75 proc. z nawiązką odrabiając straty z początku roku.

Od września skala wzrostu była już powiększana w znacznie wolniejszym tempie - zmiany były na tyle niewielkie, że bardziej pasuje do nich określenie "konsolidacja" niż kontynuacja trendu wzrostowego. W czterech ostatnich miesiącach roku WIG zyskał 5,5 proc., a w porównaniu do końca grudnia zeszłego roku wzrósł o 47 proc. odrabiając tym samym połowę strat z bessy lat 2007-2009.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: