eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie pieniędzy w talenty opłacalne?

Inwestowanie pieniędzy w talenty opłacalne?

2009-12-14 13:15

Wsparcie finansowe ludzi najbardziej utalentowanych w swoich specjalizacjach oraz mecenat nad wschodzącymi gwiazdami sztuki, sportu, filmu może być znakomitą inwestycją. W Polsce rynek ten dopiero się rozwija. Liczne przykłady z Europy Zachodniej i USA potwierdzają jednak, że angażując pieniądze w rozwój osób obdarzonych ponadprzeciętnymi zdolnościami, można uzyskać wysokie stopy zwrotu.

Przeczytaj także: Inwestowanie w obligacje korporacyjne - co wziąć pod uwagę?

Obecnie w wielu programach telewizyjnych szuka się nieodkrytych talentów. Również inwestorzy mają szansę ich poszukać i poprzez wsparcie ich rozwoju osiągnąć spore zyski. Na rynku bowiem istnieje oferta dla inwestorów, którzy są otwarci na innowacyjne formy lokowania pieniędzy, w tym inwestowanie w talent.

Inwestycje w talent to nowy typ inwestycji emocjonalnych, który łączy możliwości uzyskania dochodu dla inwestora z potrzebami wybitnie uzdolnionych osób, które wykorzystują wsparcie finansowe na rozwój i kształtowanie pozycji w swojej dyscyplinie. Inwestycja w talent jest bardzo bliska w swojej formie do mecenatu, ale jako inwestycja emocjonalna może być traktowana jako sposób na dywersyfikację portfela. Tego typu inwestycja może być zatem doskonałym elementem uzupełniającym portfel inwestycji inwestora. Ze względu na swój charakter nie powinna jednak obejmować więcej niż 5% wartości całego portfela.

Propozycja ta jest adresowana do osób, które z jednej strony chcą wspierać młode utalentowane osoby w drodze do kariery, a z drugiej liczą na zyski w przyszłości. Jest to inwestycja długoterminowa, o wysokim stopniu ryzyka, ale co za tym idzie możliwej wysokiej potencjalnej stopie zwrotu.

Kwota inwestycji jest uzależniona od chęci i możliwości inwestora, a także od indywidualnych ustaleń dotyczących szczegółów przedsięwzięcia. Wpływ na wielkość całego finansowania mają również potrzeby osoby, z sukcesem której wiążemy nadzieje na przyszłe zyski. Warunki dotyczące inwestycji są ustalane indywidualnie z potencjalnym inwestorem. Przedsięwzięcie przyjmuje kształt kontraktu, w którym starannie określone są wszelkie szczegóły współpracy: czas trwania umowy, wkład inwestora oraz sposób naliczania ewentualnych zysków.

Przykładem przedsiębiorstwa wspierającego młodych wokalistów jest Kayax, firma prowadzona przez Kayah oraz Tomasza Grewińskiego. Otrzymują oni bardzo dużo propozycji współpracy, około 600 rocznie. W wyszukiwaniu wartościowych propozycji wspomaga ich kilkunastu pracowników i wielu znajomych. Według Tomasza Grewińskiego czasem wystarczy zaledwie kilka minut słuchania nagrania, aby stwierdzić, że warto wspierać danego artystę.

Przeciętna cena debiutu wynosi od 35 do 300 tys. zł, zależnie od skali projektu. W przypadku komercyjnego sukcesu można zarobić od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Ryzyko inwestycji jest jednak duże, co wynika z charakteru tej branży. W przypadku Kayax wynosi ono około 50 proc., co według właścicieli daje dobry wynik, jak na tę branżę.

Sporym zaskoczeniem dla firmy była płyta demo Krzysztofa Kiljańskiego, artysty obdarzonego wspaniałą barwą głosu i wielką muzykalnością. Trudno było uwierzyć, że ten 40-letni wokalista nie odniósł wcześniej sukcesu. Firma zdecydowała się wydać płytę i zorganizować kampanię promocyjną, wyceniając inwestycję na około 250 tys. zł. Jak się później okazało trafili doskonale. Kiljański został świetnie przyjęty przez publiczność, a jego duet nagrany z Kayah błyskawicznie stał się przebojem. Firma zarobiła na kilka następnych projektów.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Bernaś / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: