eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie pieniędzy w talenty opłacalne?

Inwestowanie pieniędzy w talenty opłacalne?

2009-12-14 13:15

Przeczytaj także: Inwestowanie w obligacje korporacyjne - co wziąć pod uwagę?


W przypadku sztuki, wsparcia młodym talentom udzielają galerie zajmujące się promocją sztuki nowoczesnej, szczególnie twórców młodej generacji. Wybierając artystów do prezentacji czy współpracy, często sięgają one po nieznane nazwiska, po interesujących debiutantów lub nawet studentów uczelni artystycznych. Informacji o nich nie ma w leksykonach sztuki, czy też rankingach. Poszukiwanie interesujących osób wiąże się więc z podróżowaniem, oglądaniem studenckich wystaw, odwiedzaniem pracowni, czyli z licznymi wydatkami.

Rozwój i sukces danego artysty w dużej mierze zależy od energicznych i systematycznych działań galerii. Najpierw inwestuje się w przygotowanie dokumentacji fotograficznej oraz profesjonalne portfolio, które będzie można prezentować kuratorom, krytykom, mediom i kolekcjonerom. Kolejnym krokiem promującym młodego artystę jest umieszczenie jego prac na stronie internetowej galerii.

Dosyć znaczne koszty powstają przy pierwszym indywidualnym pokazie w galerii, przygotowaniu wystawy, wernisażu, druku zaproszeń i katalogu. Kwota potrzebna na te przedsięwzięcia zależy od możliwości oraz założeń galerii i wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Właściciele galerii współpracują z mediami, rozsyłają katalogi, komunikaty dotyczące wystaw i wydarzeń, organizują spotkania z krytykami. Starają się doprowadzić do zaistnienia danego artysty, stworzenia mu bardziej komfortowych warunków pracy i lepszego wykorzystania jego artystycznych możliwości.

Ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie danego artysty jest także uczestnictwo galerii w targach sztuki na świecie. W zależności od lokalizacji i prestiżu targów jest to wydatek rzędu kilkunastu tys. euro. Nakłady te są jednak uzasadnione. Umożliwiają one bowiem dotarcie do wybitnych kolekcjonerów oraz nawiązanie współpracy z zagranicznymi galeriami i instytucjami, dzięki czemu młody twórca ma szansę osiągnąć stabilną pozycję na rynku, a jego dzieła – satysfakcjonujące ceny.

Jedną z pierwszych firm umożliwiających inwestycję w młode talenty jest New World Alternative Investments. Pierwszym jej projektem z tego innowacyjnego zakresu, jest inwestycja w talent Karola Basza - wschodzącej gwiazdy wyścigów samochodowych. Karol od kilku lat zarówno w Polsce jak i na świecie osiąga świetne rezultaty. Według Mateusza Walczaka, prezesa NWAI, Karol Basz ma potencjał by podobnie jak Robert Kubica występować w Formule 1. Podejmując się inwestycji w jego talent, inwestor może liczyć, że będzie uczestniczył w zyskach ze wszystkich kontraktów reklamowych.

Tak więc inwestycje w talent, mogą być zarówno formą mecenatu jak i sposobem na uzyskanie sporych zysków. Warto jednak podkreślić fakt, że przy tego rodzaju inwestycji nie tylko możemy zarobić, lecz również dzięki naszemu wsparciu, możemy przyczynić się do rozwoju i sukcesu osób utalentowanych.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Bernaś / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: