eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 16.11-20.11.09

Rynki finansowe 16.11-20.11.09

2009-11-20 18:48

Przeczytaj także: Rynki finansowe 02.11-06.11.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Korekta obecna na rynku złotego była też widoczna na rynku krajowych obligacji. Wzdłuż całej krzywej rentowności polskich papierów skarbowych wzrosły po ok. 5 pkt bazowych, co poniekąd obrazuje narastającą niechęć do ryzyka widoczną wśród globalnych inwestorów szczególnie w końcówce tygodnia. Po stronie danych makroekonomicznych nie pojawiły się bowiem żadne nowe sygnały, które mogłyby być wytłumaczeniem takiego działania inwestorów. Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych nie zmieniła się w tym tygodniu i wyniosła 4,19 proc.

Zagraniczne rynki

Rentowności dwuletnich obligacji amerykańskich spadły do najniższych poziomów w tym roku, po tym, jak inwestorzy salwowali się ucieczką z rynków akcji i poszukiwali bezpieczeństwa w papierach skarbowych (rentowność bonów osiągnęła nawet ujemne poziomy). Jeden z członków Fed wyraził opinię, że niskie stopy procentowe w USA zostaną utrzymane aż do 2012 roku, co dodatkowo zachęciło inwestorów do zakupów obligacji.

Rentowność obligacji dwuletnich spadła o 11 pkt (w porównaniu do poprzedniego piątku) do 0,71 proc., a 10-letnich o 8 pkt do 3,36 proc. W Europie ruch nie był tak klarowny. Mimo spadku cen produkcji w Niemczech o 7,6 proc. r/r rentowność papierów dwuletnich wzrosła w skali tygodnia o 12 pkt do 1,32 proc., a 10-letnich spadła o 8 pkt do 3,36 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

W poniedziałek główne indeksy warszawskiej giełdy wspięły się na nowe tegoroczne szczyty i znalazły się na poziomach najwyższych od 13 miesięcy. Choć powszechnie odczytywano ten fakt jako potwierdzenie siły trendu wzrostowego, ruch ten nie był kontynuowany, a od środy rozpoczęła się jego korekta, która przyspieszyła w czwartek, w piątek zaś doszło do uspokojenia sytuacji. Podłożem przeceny mogła być zapowiedź utrzymania niskich stóp procentowych w USA przez kolejne lata, ponieważ tylko w sytuacji słabej kondycji gospodarki amerykańskiej istniałaby taka potrzeba i możliwość. Od czwartku na wartości traciły też indeksy giełd światowych, co utwierdzało Warszawę w słuszności obranej dzień wcześniej strategii. W skali tygodnia WIG stracił 1 proc. (do 16:10), a WIG20 0,85 proc. Obroty wyraźnie wzrosły w tym tygodniu, co nie jest korzystnym sygnałem w tych okolicznościach. mWIG spadł o 1,2 proc., a sWIG o 1 proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: