eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Banki nadal finansują projekty unijne

Banki nadal finansują projekty unijne

2009-11-16 13:37

W 2009 r. większość banków faktycznie zaostrzyła kryteria dostępu do kredytów, ale nie oznacza to przecież wycofania się z obsługi beneficjentów środków unijnych. Tym bardziej, że akurat ta grupa właśnie zasilana znacznymi środkami publicznymi. Banki kontynuują podstawowe formy obsługi beneficjentów.

Przeczytaj także: Fundusze unijne: banki wsparciem w absorpcji

Moim zdaniem banki nie tylko nie wycofały się z obsługi beneficjentów projektów unijnych, ale mogłyby ją zwiększyć. Wiele zależy od działań polskich władz tak centralnych, jak i regionalnych. Sytuacja na rynkach finansowych oraz spowolnienie gospodarcze wpłynęły na pewno na zmianę warunków dostępu do finansowania.

W 2009 r. większość banków faktycznie zaostrzyła kryteria dostępu do kredytów, ale nie oznacza to przecież wycofania się z obsługi beneficjentów środków unijnych. Tym bardziej, że akurat ta grupa właśnie zasilana znacznymi środkami publicznymi. Banki kontynuują podstawowe formy obsługi beneficjentów. Głównymi usługami oferowanymi podmiotom ubiegającym się o dofinansowanie unijne są więc instrumenty kredytowe, rozliczeniowe i zabezpieczające. Warto tez zwrócić uwagę, że dynamika akcji kredytowej w 2008 r. była stosunkowo niewielka z powodu niskiej jeszcze wtedy dynamiki wdrażania działań inwestycyjnych. Banki kontynuują także nadal kosztowny wysiłek szeroko zakrojonej akcji informacyjnej dla klientów- beneficjentów oraz aktualizacyjnej akcji szkoleniowej własnych kadr. Wobec zróżnicowania i dynamiki ciągłych zmian otoczenia prawnego procesów absorpcji jest to naprawdę znaczny wysiłek.

Mimo to w samym tylko działaniu 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 68 proc. projektów inwestycyjnych zostało przygotowanych z udziałem banków, zaś kwota wykazanego w promesach kredytowych i leasingowych finansowania sięgnęła prawie pięciu miliardów złotych. W ostatnich miesiącach uruchomiono też w końcu działanie 4.3 ,,Kredyt technologiczny’’. Zainteresowanie jest ogromne: 12 największych banków, w tym banki zrzeszające bankowość spółdzielczą już przystąpiło do systemu. Zmiany w polityce kredytowej wszystkich instytucji finansowych na rynku kredytowym wynikają m.in. z wysokiej niepewności co do przyszłego stanu koniunktury, która utrudnia poprawną wycenę ryzyka kredytowego. Poza tym należy pamiętać także, że banki na podstawie obowiązujących przepisów mogą udzielać kredyty tylko kredytobiorcom posiadającym zdolność kredytową i spełniającym określone wymogi.

Potrzebne są zabezpieczenia

Banki nie mogą więc udzielać kredytów beneficjentom, którzy nie posiadają zdolności kredytowej oraz tym, których projekt czy branża generuje nadmierne ryzyko, czego potwierdzeniem są wyniki finansowe, w szczególności spadek przychodów, nieregulowanie zobowiązań, czy zagrożenie upadłością. Kredyty finansujące inwestycje wsparte ze środków unijnych prezentują stosunkowo wysoki poziom spłacalności, jednak nie zmienia to faktu, że projekty te, jak każde inne, zawsze muszą być odpowiednio zabezpieczone. Każdorazowo banki są bowiem narażone na ryzyko zwrotu dotacji przez beneficjenta w wyniku nie zrealizowania projektu zgodnie z umową o dofinansowanie. Beneficjent może uzyskać optymalne zabezpieczenie tylko jeśli zgodzi się na to instytucja wdrażająca - a tu, niestety, szczególnie w trzech regionach (podlaskim, wielkopolskim i łódzkim) beneficjenci odsyłani są z kwitkiem.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: