eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 28.09-02.10.09

Rynki finansowe 28.09-02.10.09

2009-10-02 19:13

Przeczytaj także: Rynki finansowe 21.09-25.09.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Osłabienie złotego dało się we znaki obligacjom o krótkich terminach zapadalności - rentowność papierów dwuletnich wzrosła o 8 pkt do 5,15 proc. Ale już 5-letnich spadła o 6 pkt do 5,73 proc. Prognoza inflacji za wrzesień autorstwa Ministerstwa Finansów (3,5 proc.) nie wpłynęła na zachowanie inwestorów, choć jak się zdaje coraz większa część rynku podziela pogląd, że inflacja zacznie spadać w 2010 roku.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych wzrosła w tym tygodniu o 3 pkt i wyniosła 4,19 proc.

Zagraniczne rynki

Po publikacjach makroekonomicznych dotyczących rynku pracy w Stanach (skala redukcji miejsc pracy ponownie zaskoczyła ekonomistów) inwestorzy chętniej kupowali obligacje skarbowe szukając w nich bezpieczeństwa. Nie tylko zresztą skarbowych - Bloomberg podaje, że obligacje komunalne sprzedają się najlepiej od czasu rozpoczęcia kryzysu. W skali tygodnia rentowność obligacji dwuletnich (skarbowych USA) spadła o 14 pkt do 0,85 proc., 10-letnich o 23 pkt do 3,17 proc.

W Europie, gdzie dyskutuje się już nad terminem podwyżek stóp procentowych inwestorzy mniej chętnie kupowali obligacje o krótkim terminie zakupu. Rentowność dwuletnich papierów skarbowych niemieckiego rządu spadła o 2 pkt do 1,20 proc., za to 10-letnich o 15 pkt do 3,12 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Od początku tygodnia rynek akcji w Warszawie był słaby, wyraźnie odstawał od indeksów zagranicznych, które w pierwszej części tygodnia zyskiwały na wartości. Trudno było o sensowne uzasadnienie tej słabości, poza tym jednym, że inwestorzy na GPW z wyprzedzeniem sprzedawali akcji spodziewając się (słusznie) spadków na światowych rynkach. Nie mniej w czwartek, kiedy w Europie i w USA faktycznie mieliśmy do czynienia z przewagą podaży, u nas dla odmiany inwestorzy zabrali się za zakupy. W szczególności pożądaniem cieszyły się akcje PKO BP przez przyznaniem praw poboru nowej emisji. Piątek przyniósł jednak głęboką wyprzedaż mimo "wyjęcia" PKO BP z indeksu na tę jedną sesję. Przyczyną była realizacja zysków po czwartkowej sesji, wyrównanie do nastrojów na świecie i reakcja na słabsze od oczekiwanych dane z rynku pracy w USA. W efekcie w skali tygodnia WIG spadł o 3,1 proc. przy wysokich obrotach sięgających 8 mld PLN. WIG20 stracił 4,5 proc., mWIG 2,45 proc., a sWIG 2,8 proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: