eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ceny surowców notują spadki

Ceny surowców notują spadki

2009-09-21 14:00

Ceny surowców notują spadki

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Aktywność na rynkach azjatyckich była w dniu dzisiejszym ograniczona ze względu święta. Zamknięte były rynki m.in. w Japonii, Singapurze i Indiach. Nastroje na parkietach europejskich są od rana korekcyjne, a kontrakty na indeksy amerykańskie wskazują na niższe otwarcie.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Zmiana sentymentu widoczna jest również na innych rynkach skorelowanych z giełdami. Większość surowców, w tym ropa, złoto i srebro odnotowują spadki. Brak istotnych publikacji makroekonomicznych w najbliższych dwóch dniach może sprzyjać pogłębieniu się korekty. Rynek będzie dyskontował środowy komunikat Fedu, który może być bardziej jastrzębi. Silniejsze cofnięcie się indeksów jest możliwe ze względu na bliskość długoterminowej linii trendu spadkowego. Średnioterminowy trend wzrostowy nie został jednak przełamany, a dzisiejsze otwarcie S&P500 powinno wypaść w pobliżu najszybszej linii trendu. Kluczowe będzie zatem zachowanie rynku w pierwszych godzinach handlu po otwarciu. Inwestorzy pamiętają analogiczne zachowanie giełd w ubiegły poniedziałek, kiedy to po tąpnięciu giełd azjatyckich niskie otwarcie zostało wykorzystane do wywołania silnej fali wzrostów. Oporem technicznym na S&P500 będzie górny zakres piątkowych notowań, a więc strefa 1070-1071,5. Najbliższym wsparciem będzie strefa 1060-1061.

Redukcja ryzyka wpływa korzystnie na notowania amerykańskiego dolara, który funkcjonuje jako podstawowa waluta "carry". Ewentualne pogłębienie korekty spadkowej na giełdach będzie sprzyjało dolarowi i w takim scenariuszu można spodziewać się testu strefy wsparcia przy 1,4540-60 na eurodolarze w najbliższych dwóch dniach.

Polski złoty od rana lekko się osłabia w związku z pogorszeniem sentymentu na rynkach globalnych. Na rynek negatywnie wpływa również perspektywa wypłaty dużej dywindendy przez PZU. Ten czynnik jest jednak już w dużym stopniu zdyskontowany. Zakres techniczny na EURPLN pozostaje niezmienny, a obecny poziom 4,15-4,16 wypada mniej więcej w jego połowie. Rynek zdaje się oczekiwać na impuls.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: Pietrewicz z RPP: Istnieje prawdopodobieństwo, że sytuacja gospodarcza w 2010 roku może być gorsza niż w 2009 roku.
  • US: Pozwolenia na budowy domów: 579k, prognoza: 583k; Rozpoczęte budowy domów: 598k, prognoza: 598k.
  • CA: Sprzedaż w hurtowniach m/m: 2.8%, prognoza: 0.9%.
  • PL: Ceny produkcji 2.5%, prognoza: 2.7%. Produkcja przemysłowa m/m: -4.7; r/r: -0.2%, prognoza: 0.4%.
  • CA: Inflacja CPI m/m: 0.0%, prognoza: 0.1%; r/r: -0.8%, prognoza: -0.7%.
  • E-Z: Saldo rachunku obrotów bieżących: 6.6 mld euro.
  • UK: Podaż pieniądza M4 w sierpniu: 0,1%m/m wobec oczekiwań na poziomie 0,8%m/m. Poprzednia wartość: 1,5%.
  • UK: Sprzedaż detaliczna m/m: 0.0%, prognoza: 0.1%; r/r: 2.1%, prognoza: 2.7%.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: