eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Produkcja przemysłowa USA - dzisiaj dane

Produkcja przemysłowa USA - dzisiaj dane

2009-09-16 13:37

Produkcja przemysłowa USA - dzisiaj dane

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

We wczorajszej wypowiedzi szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke ogłosił koniec recesji - ściślej rzecz biorąc "recesja najprawdopodobniej się skończyła". Przedstawiciele banków centralnych są zwykle bardzo ostrożni w tego typu wypowiedziach i minimalizując szansę na pomyłkę w prognozie reagują z pewnym opóźniem.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Przedstawiciele Fedu jednocześnie dają rynkom do zrozumienia, że okres ultra ekspansywnej polityki pieniężnej niedługo się zakończy. Prowadzony od dłuższego czasu 300 miliardowy program skupu obligacji skarbowych zostanie zakończony. Panuje niepewność w zakresie szerszego programu skupu papierów zabezpieczonych hipotekami, ale najprawdopodobniej data końcowa nie zostanie już przełożona. Brak negatywnej reakcji rynków na te ważne deklaracje świadczy o utrzymujących się bardzo pozytywnych nastrojach. Ciągła presja na dolara i systematyczny wzrost notowań złota i srebra wskazuje na spory sceptycyzm rynków odnośnie jastrzębich perspektyw amerykańskiej polityki pieniężnej. Rynek zdaje się dyskontować dalszą politykę antydeflacyjną zgodną ze znanym przydomkiem Bena Bernanke - helikopter Ben. Jej skutkiem ubocznym będzie w dłuższym terminie wysoki poziom inflacji. W tym świetle zwraca uwagę ostatnia rekomendacja Goldman Sachs, który prognozuje spadek rentowności amerykańskich 10 letnich obligacji skarbowych do poziomu 3,00% w związku z niższą od oczekiwań inflacją. Zachowanie notowań kontraktów na obligacje zdaje się tę prognozę potwierdzać. Któryś z rynków wysyła zatem mylne sygnały.

Dzisiaj popołudniu publikowane będą dane o inflacji CPI, napływie kapitałów długoterminowych oraz o produkcji przemysłowej z USA. Ewentualna reakcja na dane przeciwna do trwających trendów powinna być krótkotrwała.

Najważniejsze wiadomości

  • (Szwajcaria): Produkcja przemysłowa wzrosła w II kwartale o 2,7% licząc kwartał do kwartału i spadła o 14,9% licząc rok do roku.
  • US: Indeks NY Empire State: 18.8pkt., prognoza: 15.0pkt.
  • E-Z: Indeks ZEW we wrześniu: 59,6pkt. wobec oczekiwanych 59pkt. Poprzednia wartość: 54,9pkt.
  • PL: Inflacja CPI ukształtowała się na poziomie 3,7%r/r wobec oczekiwań na poziomie 3,6%.
  • UK: Inflacja CPI w sierpniu: 0,4%m/m i 1,6%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,3%m/m i 1,4%r/r. Poprzednia wartość: 0,0%m/m i 1,8%r/r.
  • UK: Ceny domów DCLG w lipcu: -8,3%r/r wobec oczekiwań na poziomie -9,5%. Poprzednia wartość: -10,7%.
  • UK: Indeks cen detalicznych w sierpniu: 0,5%m/m i -1,3%r/r wobec oczekiwanych 0,2%m/m i -1,5%r/r. Poprzednia wartość: 0,0%m/m i 1,4%r/r.
  • GE: Indeks instytutu ZEW: 57,7pkt. wobec oczekiwań na poziomie 60pkt. Poprzednia wartość: 56,1pkt.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: