eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś: sprzedaż detaliczna w USA

Dziś: sprzedaż detaliczna w USA

2009-09-15 13:29

Dziś: sprzedaż detaliczna w USA

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Barack Obama przypomniał, że główną przyczyną upadku Lehman Brothers było podejmowanie nadmiernego ryzyka przez banki, ale już nad protekcjonistycznymi praktykami USA, utrudniającymi wyprowadzenie światowej gospodarki z chaosu, nieszczególnie się rozwodził.

Przeczytaj także: USA: cło na import opon z Chin

Jeżeli podniesienie ceł przez USA na opony importowane z Chin (o 35 proc.) czy wcześniejsze podobne posunięcie Unii Europejskiej w zakresie produktów metalurgicznych, to nie wyjątkowe posunięcia, a początek szerszego zjawiska, to spokojnie można zapomnieć o wyprowadzeniu gospodarki światowej na prostą w przeciągu kilkunastu najbliższych miesięcy. Niepokoi fakt, że pojawia się oraz więcej analogii do Wielkiej Depresji z lat 30. ubiegłego wieku, np. do przepisów wprowadzających w USA w 1930 r. wysokie cła ochronne na ok. 20 tys. produktów.

Wielcy przywódcy tego świata mogą ściskać sobie dłonie na rozmaitych szczytach międzynarodowych i grzmieć z mównicy krytykując wynagrodzenia bankierów, ale fakty są takie, że około dwa lata po rozpoczęciu się kryzysu finansowego (epizod z Lehman Brothers nie zapoczątkował przecież problemów, ale był ich objawem) liczba zmian w prawie finansowym jest nadal marginalna. Banki centralne wzięły na siebie ciężar oczyszczenia sektora finansowego z toksycznych aktywów, ale nikt nie zabrał się za prostowanie "toksycznych założeń" wyznaczających codzienny rytm w bankowości. Rządzący nie upatrują źródła problemów w nadmiernym zadłużeniu (na każdym poziomie gospodarki), ale raczej w tym, że banki przestały udzielać lekką ręką kredytów - to trochę tak, jak Pijak z "Małego Księcia", który pił, aby zapomnieć, że jest uzależniony od picia.

Wracając do bieżących wydarzeń z rynków, warto odnotować przede wszystkim, że dolar we wtorek odbił się z najniższych poziomów od siedmiu miesięcy wobec jena, a dzień wcześniej indeksy z Wall Street odnotowały szóstą wzrostową sesją spośród siedmiu ostatnich. Uwaga inwestorów po południu skoncentruje się danych o sprzedaży detalicznej w USA - ekonomiści spodziewają się, że w sierpniu wzrosła ona ok. 1,8 proc. m/m.

WIG20 rozpoczął notowania od wzrostu o 1 proc., a złoty z podobnym impetem, jak wczoraj się osłabiał, dzisiaj zaczął odrabiać straty wobec dolara, euro i franka.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: