eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Prywatyzacja GPW: kto ma szanse objąć akcje?

Prywatyzacja GPW: kto ma szanse objąć akcje?

2009-08-30 04:10

Prywatyzacja GPW: kto ma szanse objąć akcje?

Skumulowana wartość obrotów [w mld EUR] © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dynamiczny rozwój na przestrzeni minionych lat awansuje warszawską Giełdę Papierów Wartościowych na coraz wyższe półki ekonomicznej ewolucji. Zupełnie niedawno polski organizator obrotu giełdowego po raz kolejny pokazał, że jest w stanie prześcignąć swojego największego rywala w regionie - giełdę w Wiedniu.

Przeczytaj także: Deutsche Börse chce kupić akcje GPW

Warszawska giełda, pomimo lipcowych perturbacji spowodowanych zmianami ustawodawstwa w związku z koniecznością łatania budżetu państwa i wypłatą dywidendy, radzi sobie bardzo dobrze, wiodąc prym najbardziej aktywnego parkietu w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydaje się zatem, że prywatyzacja GPW może być dość intratną transakcją polskiego rządu. W kolejce do objęcia akcji ustawiają się wielcy zagraniczni gracze, którzy bacznie obserwując obroty i atrakcyjność regionu, z biegiem czasu będą musieli wyłożyć coraz większe pieniądze na stół. Wśród pretendentów do przejęcia polskiej giełdy można znaleźć Deutsche Börse, London Stock Exchange (LSE), Nasdaq QMX oraz New York Exchange Euronext (NYSE Euronext).

W lipcu polski rząd dopuścił zainteresowanych inwestorów do przeprowadzenia „due dilligance” warszawskiego parkietu. Jak zapewniał jeden z twórców polskiego rynku kapitałowego – Wiesław Rozłucki – ważniejsze od wartości oferty mogą okazać się plany strategiczne. Największe wątpliwości budzi zgłoszenie się niemieckiej giełdy do wyścigu o polską giełdę. Niektórzy bowiem węszą spisek, w którym Niemcy po przejęciu akcji GPW, mieliby sprzedać nabyte akcje wiedeńskiemu parkietowi, czyli największej konkurencji w regionie. Dla podgrzania atmosfery należy dodać, że Wiener Börse po zakończeniu hossy na światowych rynkach straciła fotel lidera pod względem obrotów. Przebieg handlu od początku bieżącego roku został zobrazowany na poniższym wykresie (skumulowane obroty podane w mld EUR):

fot. mat. prasowe

Skumulowana wartość obrotów [w mld EUR]

Skumulowana wartość obrotów [w mld EUR]

Ciekawa wydaje się również sytuacja brokerów giełdowych, którym polski rząd także zagwarantował możliwość kupna części papierów prywatyzowanej giełdy. Akcjonariusze, których łączny udział w strukturze własności jest minimalny (łącznie domy maklerskie i banki posiadają 1,2 proc. ogółu walorów), są gotowi objąć akcje, jednakże pod warunkiem zaoferowania niższej ceny. Ministerstwo Skarbu Państwa chce w pierwszym etapie prywatyzacji sprzedać inwestorowi branżowemu pomiędzy 51 a 73,82 proc. ogółu akcji. Skarb państwa obejmie 25 proc. plus jedna akcja, natomiast dotychczasowi członkowie giełdy odpowiadający za handel na GPW będą mogli nabyć maksymalnie 22,82 proc. walorów. Warunkiem jest jednak objęcie przez jeden podmiot nie mniej niż 0,5 proc. i nie więcej niż 10 proc. ogółu papierów.
Przeczytaj także: Debiut Izostal SA na GPW Debiut Izostal SA na GPW

 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Demski / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: