eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ryzyko kursowe: jaki hedging wybrać?

Ryzyko kursowe: jaki hedging wybrać?

2009-08-29 03:50

Przeczytaj także: Hedging a ryzyko kursowe


Liczne różnice w parametrach opcji mają odzwierciedlenie w wysokości premii. Generalizując – im prostsza opcja, mniejsze pole manewru, bardziej odległa cena wykonania od ceny spot, tym opcja jest tańsza.

To szerokie przedstawienie problematyki opcji walutowych ma na celu ukazanie, że nie jest to jednolity i niebezpieczny dla przedsiębiorców instrument, który powoduje niespodziewane straty, ale iż ze względu na swą różnorodność, każdy rodzaj może nieść inne możliwości i zagrożenia.

Swapy walutowe

Obok kontraktów forward jest to jedna z najczęściej wybieranych metod zabezpieczania transakcji w walutach obcych. Umowy te są zazwyczaj zawierane na długie okresy – nawet do dziesięciu lat. Polegają one na tym, że firma zawiera z bankiem porozumienie, na mocy którego po uzgodnionym kursie otrzymuje walutę obcą w zamian za walutę krajową (lub odwrotnie). W czasie trwania umowy wymieniają między sobą odsetki od otrzymanej kwoty według ustalonej uprzednio stałej stopy procentowej lub aktualnej stopy procentowej właściwej dla danej waluty. Na koniec umowy następuje zwrot na wymianę kapitałów po tym samym kursie. Stały kurs wymiany walut ma u swojej podstawy teorię o parytecie stóp procentowych, która wyjaśnia fluktuacje ceny jednej waluty wyrażonej w innej za pomocą różnic w ich oprocentowaniu.

Istnieją różne warianty swapów walutowych, różniących się oprocentowaniem – stałe lub zmienne dla jednej lub obu walut – oraz występowaniem lub brakiem fizycznej dostawy walut. Dostępne są także tzw. swapy drugiej generacji o bardziej złożonej budowie i silniejszej specyfikacji.

Ubezpieczenie strat finansowych z tytułu ryzyka kursowego

Firma nie jest jednak skazana wyłącznie na derywaty w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym. Może się przed nim także… ubezpieczyć. Za cenę do około 1% wartości transakcji można ubezpieczyć niekorzystne zmiany kursów walutowych następujące w rezultacie udzielenia kredytu kupieckiego o terminie płatności. Należy jednak zwrócić uwagę, że zabezpieczeniu mogą podlegać jedynie fluktuacje zawierające się w określonym w warunkach ubezpieczenia przedziale liczonym od kursu z dnia wystawienia faktury. Zbyt duże oraz minimalne wahania pozostaną nieubezpieczone.

Istnieje kilka sposobów zabezpieczenia się przed niekorzystnymi zmianami kursów. W przypadku przedsiębiorstw niefinansowych nierozsądna jest zarówno spekulacja na zmianę ceny instrumentu, jak również sytuacja przeciwna – całkowite wystawienie się na ryzyko kursowe. Spośród tych instrumentów i ich licznych wariantów niemal każde przedsiębiorstwo może znaleźć strategię dopasowaną do jego potrzeb, zezwalającą na minimalizację ryzyka i umożliwiającą szacowanie z dużym prawdopodobieństwem przychodów. Warto jednak pamiętać o czynnikach wpływających na efektywność zabezpieczenia. Dobry hedging nie jest jedynie funkcją jego kosztu, lecz jest uzależniony także od innych zmiennych: kwoty niedo- i nadubezpieczonej, płynności instrumentów, kursu wymiany, dopasowania momentu wygaśnięcia instrumentu do terminu rozliczenia właściwej transakcji. Najważniejsze jednak by pamiętać, że podstawową działalnością firmy jest działalność operacyjna i nie dać się zwieść wizji łatwego zarobku na spekulacji instrumentami finansowymi.

poprzednia  

1 2

Wyprawka szkolna za kredyt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: