eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Mocny kurs jena mimo dobrego zachowania rynków akcji

Mocny kurs jena mimo dobrego zachowania rynków akcji

2009-08-21 12:05

Mocny kurs jena mimo dobrego zachowania rynków akcji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na rynku utrzymują się dobre nastroje i od środowych minimów obserwujemy próbę kontynuacji trendu wzrostowego. Jest jednak kilka bardzo niepokojących sygnałów towarzyszących obecnym wzrostom.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Po pierwsze rentowności długoterminowych obligacji amerykańskich systematycznie spadają, co świadczy o trwającej realokacji w portfelach funduszy (obligacje są kupowane). Po drugie od dłuższego czasu japoński jen zachowuje się bardzo mocno mimo stosunkowo dobrego zachowania rynków akcji. Jen będąc walutą finansującą zazwyczaj osłabia się w czasie hossy na akcjach. Po trzecie wzrosty odbywają się niskim wolumenie, a indeksy pozostają poniżej kluczowych oporów technicznych. Rynek jednak nadal rośnie, a pojawiające się dobre dane makroekonomiczne podtrzymują pozytywny sentyment. Dzisiejsze wstępne dane PMI ze strefy euro okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Szczególnie wysoki odczyt indeksów PMI z Niemiec w połączeniu z publikowanym na początku tygodnia indeksem ZEW rodzi oczekiwania na bardzo dobre dane IFO w przyszłym tygodniu. Te pozytywne oczekiwania powinny podtrzymać wzrosty na giełdach przynajmniej do poniedziałku, a co za tym idzie dość prawdopodobny jest test ostatnich szczytów (lub nawet jego przebicie). Poniedziałek będzie dniem praktycznie bez danych i dopiero we wtorek pojawią się istotne publikacje w postaci indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Dane te mogą negatywnie zaskoczyć, ale istotne będzie to jak rynek zareaguje w przypadku słabszych danych.

W dniu dzisiejszym na rynek napłyną jeszcze na dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, ale nie spodziewamy się większej reakcji. Mozolne wspinanie się na coraz wyższe poziomy powinno charakteryzować dzisiejsze notowania. Na dobrych nastrojach będą korzystać waluty z rynków wschodzących. Złoty może popołudniu umocnić się nawet do 4,1050 za euro.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: Ministerstwo Finansów liczy, że w sierpniu produkcja przemysłowa może lekko wzrosnąć w ujęciu rocznym. Twardego wzrostu produkcji można się spodziewać dopiero pod koniec roku.
  • US: Indeks Fed z Filadelfii: 4,2pkt. wobec oczekiwanych -2,0pkt. Poprzednia wartość: -7,5pkt.
  • US: Ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych: 576k, prognoza: 550k.
  • US: Indeks wskaźników wyprzedzających: 0,6% wobec oczekiwanych 0,7%.
  • Switz: Bilans handlowy: 2.35 mld, wartość poprzednia: 1.57 mld. Eksport m/m: 4.1%, wartość poprzednia: -2.6%. Import m/m: -1.7%, wartość poprzednia: 3.8%.
  • UK: Sprzedaż detaliczna m/m: 0.4%, prognoza: 0.4%; r/r: 3.3%, prognoza: 2.7%.
  • UK: Podaż pieniądza M4 m/m: 1.0%, prognoza 0.2%; r/r: 13.6%, prognoza 13.3%.
  • UK: Finanse publiczne 0.2 mld gbp, prognoza: -5.6 mld gbp.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: