eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 27.07-31.07.09

Rynki finansowe 27.07-31.07.09

2009-07-31 19:59

Przeczytaj także: Rynek walutowy 27.07-31.07.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Korekta na złotym szła w parze z wyprzedażą polskich obligacji skarbowych (najsilniej, nawet po 15 pb., traciły papiery 2-letnie), stawki na rynku pieniężnym pozostały natomiast bez większych zmian. Powrót dobrych nastrojów na giełdy sprzyjał rynkowi długu (wraca dodatnia korelacja typowa dla tej fazy cyklu na rynkach wschodzących). W rezultacie rentowności papierów skarbowych powróciły poniżej poziomów z końca ub. tygodnia, zyskując do 5 pb. w przypadku obligacji 3-4-letnich. Wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie publikacja wstępnych szacunków inflacji Ministerstwa Finansów za lipiec - jeśli znajdą się w przedziale 3,4-3,5 proc. r/r, ich wpływ na rynek będzie raczej ograniczony. Trzymiesięczny WIBOR nie zareagował na decyzję RPP, która była uwzględniona w cenach - rynkowa stopa procentowa utrzymała się w piątek na poziomie 4,17 proc.

Zagraniczne rynki

Wielkość emisji obligacji przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu przez amerykański rząd (ok. 115 mld USD) budziła uzasadnione obawy inwestorów. Trudno jednak wyciągnąć daleko idące wnioski, gdyż z różnym zainteresowaniem spotkały się papiery o różnych terminach zapadalności - rentowności dwulatek były wyższe niż szacowali traderzy, natomiast popyt na siedmioletnie obligacje był całkiem spory, co przełożyło się na niższe rentowności. Po publikacji danych o PKB USA za II kwartał rentowność obligacji dziesięcioletnich spadła o 9 punktów bazowych do 3,59 proc., a papiery dwuletnie przynosiły 1,18 proc., co sugeruje, że bezpieczne inwestycje mogą wkrótce powrócić do łask inwestorów. Również w Europie pod koniec tygodnia spadły rentowności obligacji (czyli ich ceny wzrosły), pomimo optymistycznych sygnałów z rynku pracy. Niemieckie obligacje dziesięcioletnie osiągnęły w piątek rentowność na poziomie 3,34 proc., a jeszcze poprzedniego dnia była ona o 9 pkt. bazowych wyższa.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Na warszawskim parkiecie rytm wyznaczały w tym tygodniu przede wszystkim optymistyczne dane z zagranicy. Pierwsze dwie sesje przyniosły korektę ubiegłotygodniowych wzrostów, ale po niskich obrotach można było sądzić, że największe instytucje w dalszym ciągu mają apetyt na akcje polskich spółek. Zwłaszcza, że pozytywne komentarze odnośnie naszej gospodarki coraz częściej przebijały się do zagranicznej prasy. Wyniki finansowe Telekomunikacji Polskiej za ostatni kwartał mocno rozczarowały inwestorów, o czym może świadczyć fakt, że w dniu ich publikacji kurs akcji spadł o blisko 5 proc. Analitycy zwrócili uwagę na kiepską kondycję segmentu telefonii stacjonarnej oraz niezbyt satysfakcjonujące tempo cięcia kosztów. Największym powodzeniem cieszyły się natomiast akcje średnich spółek - mWIG40 tuż przed zakończeniem piątkowej sesji znajdował się o ponad 7 proc. wyżej niż przed tygodniem, podczas gdy WIG20 zyskiwał ok. 2 proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: