eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Czy leasing traci popularność?

Czy leasing traci popularność?

2009-07-17 14:05

Przeczytaj także: Przedsiębiorcy wybierają leasing


Dla małych i średnich firm podstawowym kryterium wyboru jest okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W leasingu finansowym wynosi on pięć lat, podczas gdy umowy leasingu operacyjnego trwają średnio od dwóch do czterech lat i w tym czasie korzystający może zamortyzować całą utratę wartości przedmiotu leasingu, zaliczając wydatki związane ze spłatą wartości i finansowaniem pojazdu bezpośrednio do kosztów podatkowych.

W firmie osiągającej regularnie zyski opłaca się zmniejszać podstawę opodatkowania przez zwiększanie uzasadnionych kosztów, dlatego zresztą wybieramy krótki, dwuletni okres leasingu operacyjnego - powiedział Krzysztof Stępniak, prezes Ruszt-Mont z Warszawy. Dla wielu właścicieli firm lub zarządów w leasingu istotne jest też to, że spółka korzysta z opcji ich wykupu, aby następnie je odsprzedać na rynku. Po dwóch latach są to "młode" samochody, wiele posiada jeszcze gwarancję producenta, więc nie ma większych problemów ze znalezieniem na nie kupców. Czasami zarabia się na tym więcej, czasami mniej, ale raczej wychodzi się zawsze na plus.

Stadium zaawansowane

Inna jest kalkulacja i sposób podejścia do leasingu w dużych firmach. Wzorem sprawdzonego outsourcingu usług informatycznych, księgowych czy ochrony mienia, sięga się po zewnętrzną usługę zarządzania flotą samochodową. Przybiera ona postać FSL (od Full Service Leasing) lub CFM (od Car Fleet Management). Różnią się one w zasadzie prawem własności. FSL to połączenie leasingu (w którym właścicielem jest przeważnie leasingodawca) z usługami dodatkowymi, podczas gdy CFM może obejmować zarówno usługi FSL, jak i zaistnieć wtedy, gdy to klient jest właścicielem samochodów lub korzysta z leasingu w innej firmie niż świadcząca usługę zarządzania. Wybór między nimi to element gry rynkowej i szukania optymalnego rozwiązania, szczególnie gdy firmie zależy na osiągnięciu konkretnego celu. Usługę CFM wybiera się na przykład za rzetelną ocenę zużycia pojazdu po zakończeniu okresu eksploatacji, czyli ustalanie wartości rezydualnej.

Sensem obu postaci leasingu jest przeniesienie niemal wszystkich obowiązków administracyjnych na firmę zewnętrzną. Dzięki temu przedsiębiorstwo może skupić się na własnym biznesie. Ponadto to leasingodawca bierze na siebie ryzyko wzrostu kosztów serwisowych i finansowych, oferując klientowi miesięczne stałe raty przez cały okres użytkowania samochodu bez względu na zmiany stóp procentowych. Rezygnacja z własnego zarządzania flotą, rozliczania zaliczek na pobrane paliwo, pamiętania o terminowych przeglądach czy załatwiania napraw powypadkowych - może w pierwszym roku przynieść nawet 30-procentowe oszczędności. Wlicza się w to także np. korzyści z wyższych upustów, jakie uzyskuje firma leasingowa od dealerów samochodowych, co przekłada się na niższe raty leasingowe. Można też wynegocjować zakup części zamiennych, polis i napraw samochodów na takich warunkach, jakich nie uzyska firma mająca na stanie kilka lub nawet kilkadziesiąt pojazdów.

Paradoksalne kryzys w wielu przypadkach sprzyja rozwojowi branży CFM - stwierdza Leszek Pomorski. Według niego, dlatego, że związane jest to ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem. W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy, samochody są zupełnie inaczej oceniane niż inne środki; są o wiele łatwiej zbywalne niż na przykład specjalistyczne maszyny. Na rynku pojawia się spora grupa nowych klientów, którzy w tzw. ciężkich czasach są bardziej skłonni docenić zalety, jakie daje współpraca z ekspertem i profesjonalnym doradcą flotowym - potwierdza tamtą opinię Paweł Partycki. Już sam outsourcing usług flotowych do firmy CFM redukuje całkowite koszty floty, a leseback floty firmowej pozwala uwolnić dodatkowe środki finansowe zamrożone w majątku trwałym.
Przeczytaj także: Nieprzygotowani na MSSF 16 Nieprzygotowani na MSSF 16

oprac. : Piotr Stefaniak / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

  • Samochód w firmie

    Posiadam samochód w firmie w leasingu. Leasing mam do lutego 2019 r. Chciałbym wziąć w leasing nowy samochód przed końcem umowy leasingu. Jak ...

  • Raty leasingowe

    Jak prawidłowo zaliczyć do kosztów ratę leasingową za samochód w leasingu operacyjnym, jeśli na fakturze podana jest jedna kwota, a rata ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: