eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Leasing konsumencki: jakie zalety?

Leasing konsumencki: jakie zalety?

2017-01-02 09:55

Leasing konsumencki: jakie zalety?

Samochód © mikelaptev - Fotolia.com

Leasing samochodów to dobrze znana forma finansowania nowych i używanych aut osobowych oraz innych środków transportu. Powszechnie uważa się, że leasing jest sposobem finansowania przeznaczonym tylko dla firm, osób prowadzących działalność gospodarczą. Tymczasem już od kilku lat również osoby prywatne mogą korzystać z tej formy zakupu auta, w postaci leasingu konsumenckiego.

Przeczytaj także: Samochód w leasingu: wady i uszkodzenia a płacenie rat

Leasing konsumencki jest alternatywną formą finasowania w stosunku do kredytu konsumenckiego na samochód. W stosunku do kredytu posiada kilka zalet, które mogą przekonać do tej formy finansowania:

Po pierwsze - Zobowiązania z tytułu leasingu konsumenckiego nie są umieszczane w historii kredytowej Klienta, przez co nie zmniejszają zdolności kredytowej takiej osoby. Ma to szczególne znaczenie jeśli planujemy zaciągnięcie w przyszłości kredytu np. na mieszkanie lub nie chcemy wykazywać posiadanego samochodu we własnym majątku.

Po drugie - Ponieważ leasingu konsumenckiego udziela nie bank, ale firma leasingowa, uzyskanie leasingu jest łatwiejsze niż pozyskanie kredytu bankowego. Firmy leasingowe oferujące leasing konsumencki mają różne wymagania i warunki brzegowe dotyczące wkładu własnego oraz okresu finansowania. Wbrew pozorom najwięcej ograniczeń mają w tym względzie leasingi fabryczne. Dlatego warto rozejrzeć się po produktach oferowanych na rynku przez bankowe firmy leasingowe. Najlepsze bankowe firmy leasingowe oferują leasing konsumencki z wkładem własnym już od 1% wartości auta, na okres nawet do 7 lat, w procedurze uproszczonej. Z całą pewnością leasing konsumencki jest łatwiejszy do uzyskania niż kredyt bankowy.

Po trzecie - Formalności związane z zawarciem umowy leasingu konsumenckiego są ograniczone do minimum. Zakupem auta, jego rejestracją oraz ubezpieczeniem zajmuje się firma leasingowa.

Po czwarte – Osoby korzystające z leasingu konsumenckiego mogą uzyskać dodatkowe korzyści związane z faktem, ze nabywcą auta od dealera samochodowego jest firma leasingowa. W przypadku korzystania z leasingu konsumenckiego osoby nie posiadające zniżek ubezpieczeniowych mogą liczyć na zniżki firmy leasingowej. Niektóre marki samochodów oferują dodatkowe rabaty cenowe na samochody nabywane w formie leasingu.

fot. mikelaptev - Fotolia.com

Samochód

Leasing konsumencki można zaciągnąć zarówno na auto nowe jak i na używane.


Leasing konsumencki można zaciągnąć zarówno na auto nowe jak i na używane. Ważnym jest, że samochód będący przedmiotem leasingu musi być sprzedawany na fakturę VAT23%. Niektórzy producenci oferują własny leasing konsumencki w ramach tzw. leasingu fabrycznego. Regułą jest jednak, że oferta leasingu fabrycznego jest mocno ograniczona w porównaniu do warunków leasingu oferowanych przez bankowe firmy leasingowe, a zapisy umów leasingu fabrycznego nie należą do najkorzystniejszych.
Osoba zamierzająca skorzystać z leasingu konsumenckiego musi spełnić kilka podstawowych warunków. W większości firm leasingowych będą to:
  1. brak negatywnej historii kredytowej w BIK,
  2. wiek minimum 25 lat,
  3. zatrudnienie w Polsce na czas nieokreślony lub na czas określony odpowiadający przynajmniej okresowi leasingu,
  4. posiadanie określonego poziomu dochodów.

Co ciekawe – w niektórych firmach leasingowych leasing konsumencki może również otrzymać osoba prowadząca działalność gospodarczą. Wówczas firma przedsiębiorcy jest niejako pracodawcą dla takiej osoby.

Kalkulacje leasingu konsumenckiego możemy otrzymać w oddziałach firm leasingowych, niektórych salonach, jak również przez internet. Oddziały banków raczej nie dysponują tym produktem, szybszym i łatwiejszym sposobem będzie otrzymanie kalkulacji leasingu konsumenckiego przez internet.
Przeczytaj także: Nieprzygotowani na MSSF 16 Nieprzygotowani na MSSF 16

oprac. : kalkulator-leasingowy.pl kalkulator-leasingowy.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Samochód w firmie

    Posiadam samochód w firmie w leasingu. Leasing mam do lutego 2019 r. Chciałbym wziąć w leasing nowy samochód przed końcem umowy leasingu. Jak ...

  • Raty leasingowe

    Jak prawidłowo zaliczyć do kosztów ratę leasingową za samochód w leasingu operacyjnym, jeśli na fakturze podana jest jedna kwota, a rata ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: