eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tydzień: wyniki spółek i szczyt G8

Tydzień: wyniki spółek i szczyt G8

2009-07-06 11:41

Przeczytaj także: Sektor usług USA - dziś indeks ISM

OBSERWUJ AKCJE


WIG20 - gdy w połowie czerwca WIG20 pokonał barierę 2000 pkt. i wrócił tym samym na najwyższe poziomy od jesieni ubiegłego roku, powodów do realizacji zysków z technicznego punktu widzenia nie było zbyt wiele. Pierwszym ostrzeżeniem, że rynek mógł się nieco zagalopować (zwłaszcza po stronie kupujących) było ponad sześcioprocentowe tąpnięcie, które nastąpiło 22 czerwca i po raz pierwszy od marca zamknięcie notowań indeksu nastąpiło grubo poniżej średniej z 20 sesji, co w naszych komentarzach uznajemy zazwyczaj za krótkoterminowy sygnał sprzedaży. Nieudany powrót powyżej 1900 pkt. z ubiegłego tygodnia oraz spadek poniżej wolniejszej średniej (50 sesyjnej) skłaniają do bardziej zdecydowanego zamykania długich pozycji. Wybicie powyżej 1920 pkt. wydaje się na obecną chwilę fałszywe, a jeżeli WIG20 spadnie w ciągu najbliższych sesji poniżej 1800 pkt. wyrysowana zostanie klasyczna formacja głowy z ramionami potwierdzająca odzyskiwanie przewagi przez niedźwiedzie.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ


PBG - spółka przydzieliła 51 inwestorom wszystkie akcje z nowej emisji, dzięki czemu pozyskała 190,3 mln PLN. Pieniądze zostaną przeznaczone na przejęcia firm z branży energetycznej oraz otwarcie kamieniołomów na Dolnym Śląsku.

eCard - walne zgromadzenie zatwierdziło plan emisji obligacji za 2,4 mln PLN w celu restrukturyzacji zadłużenia spółki.

Bioton - podpisał umowę z funduszem private equity GEM Global Yield Fund Ltd, dzięki której w ciągu najbliższych trzech lat spółka będzie mogła pozyskać ok. 200 mln PLN.

NFI Midas - fundusz do końca lipca ma sfinalizować umowę z funduszem private equity GEM Global Yield Fund, na mocy której otrzyma dostęp do linii kredytowej w wysokości 300 mln PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA


Dryfowanie kursów akcji w niewielkim zakresie cenowym przy śladowej aktywności inwestorów oznaczać może osiągnięcie krótkoterminowego konsensusu między popytem a podażą co do wyceny akcji. Jedyne ważne publikacje makroekonomiczne z zagranicy napłyną w poniedziałek pod koniec sesji na GPW, dlatego wcześniej prawdopodobnie będziemy obserwować niezbyt dynamiczne ruchy indeksów wywołane przez lokalne czynniki. Jeżeli zasadna jest teza, że inwestorzy instytucjonalni kupowali papiery największych spółek tuż przed końcem II kwartału, głównie po to, by podrasować wyniki funduszy, będą one musiały wkrótce trafić z powrotem na rynek, co utrudni wiarygodny powrót powyżej poziomu 1920 pkt. W perspektywie kilku dni najbliższym poziomem wsparcia jest 1800 pkt., w poniedziałek jeśli nastroje na zachodzie nie zmienią się istotnie inwestorzy mogą nadal wycofywać się z rynku.

WALUTY


Złoty lekko zyskiwał na wartości na początku tygodnia: frank potaniał do 2,869 PLN, euro do 4,358 PLN, natomiast dolar minimalnie podrożał do 3,121 PLN. Dla rynku walutowego poniedziałek może być postrzegany jako pewien przełom i nie chodzi tu o wybicie się kursu jakiejś waluty z ważnego trendu, bo jest na tym rynku na porządku dziennym, ale o pierwsze rozliczenie transakcji międzynarodowych przez chiński bank centralny we własnej walucie. Na początek płatności w juanach akceptowane będą wyłącznie za pośrednictwem kilku wybranych azjatyckich banków (głównie w Hong Kongu), ale to i tak wyraźny krok w kierunku większej otwartości kraju dysponującego największymi rezerwami walutowymi na świecie, który coraz mniej skłonny jest zwiększać zaangażowanie w amerykańskie papiery wartościowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: