eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 11.05-15.05.09

Rynek walutowy 11.05-15.05.09

2009-05-15 18:37

Na początku minionego tygodnia brakowało nowych publikacji makroekonomicznych, dlatego inwestorom brakowało impulsów do zawierania większych transakcji, które mogłyby zdecydować o przebiciu się przez kolejne poziomy oporu.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 04.05-08.05.09

Dopiero druga część tygodnia przyniosła sporo nowych danych. Początkowo nie sprzyjały one kontynuacji trendu wzrostowego, gdyż dynamika produkcji przemysłowej w Strefie Euro spadła do poziomu -20,2% r/r, a dynamika sprzedaży detalicznej w USA spadła do -0,4% m/m. Ponadto pogorszyła się sytuacja na rynku pracy w USA, gdzie przybyło więcej nowych bezrobotnych (liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 637 tys.).

Gospodarki w Strefie Euro nadal się kurczą

Jednak najważniejsze dane pojawiły się dopiero w piątek. Okazało się wówczas, że dynamika PKB w Niemczech wyniosła -6,7% r/r, a w Strefie Euro -4,6% r/r. Były to znacznie słabsze odczyty niż się spodziewano. Pozytywnie z kolei zaskoczyły indeks NY Empire State (wzrósł do poziomu -4,55 pkt.) oraz indeks nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan, który osiągnął wartość 67,9 pkt.

Odreagowanie na eurodolarze

Kurs głównej pary walutowej na początku tygodnia próbował przebić się przez poziom 1,37, jednak ostatecznie to się nie udało. Po walce między bykami i niedźwiedziami to ci drudzy przejęli kontrolę nad rynkiem, w efekcie czego kurs EUR/USD spadł w okolice 1,35. Końcówka piątkowej sesji przyniosła próbę odreagowania, ale niewiele to dało i pod koniec tygodnia eurodolar znajdował się w okolicach poziomu 1,3570.

Różne głosy z RPP

Z Polski nie napłynęły żadne nowe dane makroekonomiczne. Warto jednak zauważyć, że Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu procedury dyscyplinarnej wobec Polski za nadmierny deficyt budżetowy. Ponadto pojawiały się wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy są odmiennego zdania co do najbliższej decyzji odnośnie stóp procentowych. Natomiast premier Tusk powiedział, że bardzo trudno będzie utrzymać deficyt na zaplanowanym poziomie.

Złoty stracił na wartości

Polski złoty niestety uległ w tym tygodniu deprecjacji, przez co pary złotówkowe znalazły się na wyższych poziomach. Para EUR/PLN przetestowała opór na psychologicznym poziomie 4,50, a para USD/PLN opór na poziomie 3,30. W obu przypadkach jak dotąd poziomy te wytrzymują, dlatego cały czas możliwe jest, że pojawi się odbicie i powrócimy do trendu umacniającego złotego. Pod koniec tygodnia kurs EUR/PLN wynosił 4,4593, a USD/PLN 3,2780.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: