eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta - tydzień osłabienia

Polska waluta - tydzień osłabienia

2009-05-15 18:35

Mijający tydzień na polskim rynku walutowym upłynął pod znakiem wyraźnego osłabienia się naszej waluty.

Przeczytaj także: Polska waluta - spokojny tydzień

Rynek krajowy


Kurs EUR/PLN w poniedziałek wybił się z zeszłotygodniowej konsolidacji i systematycznie wzrastał z poziomu 4,3400 do 4,5000. W ostatnich dwóch dniach EUR/PLN podjął nieudane próby trwałego przebicia silnej bariery 4,5000. Dodatkowo notowania euro w stosunku do złotego zbliżyły się do linii trzymiesięcznego trendu spadkowego, która w najbliższych tygodniach może być testowana przez rynek. Notowania USD/PLN zwyżkowały z 3,1800 w poniedziałek do lokalnego maksimum w okolicach 3,3200, który był również najwyższym poziomem ubiegłego tygodnia.

Główną przyczyną osłabienie naszej waluty jest pogorszenie się nastroju na rynku kapitałowym. Złoty ulegał wyraźnej deprecjacji w ślad za spadkami na światowych giełdach oraz na rynku towarowym. Dodatkowo w mijającym tygodniu rynek negatywnie postrzegał region Europy Środkowowschodniej za sprawą szeregu publikacji słabych danych makroekonomicznych. Państwa nadbałtyckie pogrążone są w najgłębszej recesji od początku sporządzania statystyk PKB w tych krajach. Gospodarka Łotwy w I kwartale 2009 skurczyła się o 18% r/r, natomiast PKB Estonii zniżkowało o ponad 15% r/r, głównie za sprawą spadków: eksportu, produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

We wtorek Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating dla ukraińskich obligacji skarbowych z poziomu B1 do B2 z negatywną perspektywą, między innymi z powodu licznych interwencji ukraińskiego banku centralnego na tamtejszym rynku walutowym.

W środę Komisja Europejska wszczęła procedurę nadmiernego deficytu fiskalnego wobec Polski, Litwy, Rumunii oraz Malty. Poważne problemy związane z deficytem budżetowym mogą wyraźnie opóźnić przyjęcie wspólnej waluty w Polsce. Dodatkowo w ostatnim czasie można zaobserwować pewien dwugłos wśród przedstawicieli rządu. Minister Finansów Jacek Rostowski w wywiadzie opublikowanym w Financial Times powiedział, że możemy mieć problemy z przyjęciem euro w 2012 roku. Innego zdania jest wiceminister finansów Ludwik Kotecki, który twierdzi, że wprawdzie nie uda się nam wprowadzić ERM II jeszcze w I połowie 2009 roku, mimo to przyjęcie wspólnej waluty w 2012 roku jest nadal realne. W czwartek poznaliśmy publikacje poziomu inflacji CPI w kwietniu w Polsce, która wynosi 4,0%, wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 3,8%. W obliczu tak wysokiej inflacji dalsze cięcia stóp procentowych mogą doprowadzić do ujemnych realnych stóp procentowych, zatem należy oczekiwać, że RPP na najbliższym posiedzeniu powstrzyma się od obniżki kosztu pieniądza.

Pod koniec tygodnia nastroje inwestorów pogorszyły piątkowe publikacje bardzo słabych danych o dynamice Produktu Krajowego Brutto w naszym regionie. Gospodarki Niemiec, Węgier, Słowacji oraz Czech w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale 2009 r skurczyły się o odpowiednio: 6,7%, 6,4%, 5,4% oraz 3,4%. Główny Urząd Statystyczny dopiero 29 maja opublikuje dane na temat poziomu dynamiki PKB w Polsce w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 1% r/r, zatem nasza gospodarka po raz kolejny będzie mogła pozytywnie wyróżnić się na tle regionu. Z drugiej strony przy założeniu utrzymania się tak znacznej różnicy w dynamice PKB pomiędzy Polską, a jej głównymi partnerami handlowymi, należy spodziewać się wzrostu importu i spadku zapotrzebowania na polskie towary eksportowe co w średnim okresie może przyczynić się do osłabienia naszej waluty. Jednak jak już to zostało wspomniane, o losach polskiej waluty decydują nastroje panujące na światowych rynkach, a nie doniesienia makroekonomiczne z naszego kraju.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: