eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Gra na giełdzie a psychologiczne pułapki

Gra na giełdzie a psychologiczne pułapki

2009-05-17 00:15

Inwestor podejmujący decyzje o zakupie akcji rozpoczyna dopiero proces zarządzania kapitałem. Psychologia inwestowania wskazuje bowiem szereg pułapek, w jakie wpaść może nie tylko przeciętny inwestor, ale również doświadczony gracz - podaje portal IPO.pl.

Przeczytaj także: Inwestowanie na giełdzie: błędy inwestorów

Efekt utopionych kosztów

IPO.pl zauważa, że w przypadku niepowodzenia danego projektu inwestycyjnego, poniesione wcześniej wydatki z nim związane mają wpływ na podjęcie decyzji o jego zakończeniu. Poniesione wydatki powodują bowiem ogólną niechęć do rezygnacji z danego projektu. Inwestorzy preferują bardziej trwanie w danym projekcie i podjęcie prób jego ulepszania, natomiast trudniej jest im zainwestować w nowe przedsięwzięcie, nawet jeżeli będzie cechowało się większym prawdopodobieństwem odniesienia sukcesu. Zjawisko to związane jest z faktem, iż inwestorzy odnoszą większą satysfakcję w przypadku kontynuacji danego projektu, niż kiedy rozpoczynają nowe, nawet mimo możliwości uzyskania w konsekwencji wyższych zysków. Rezygnację z przedsięwzięcia już rozpoczętego utożsamiają oni z porażką, natomiast najwyższą satysfakcję odczuwają w przypadku, kiedy dana inwestycja nie kończy się stratą.

Efekt ten przekłada się często na wierzycieli, którzy również ponoszą konsekwencję finansową nieudanego przedsięwzięcia. Inwestorzy zwracają się najczęściej do nich z ponowną prośbą o przyznanie nowej linii kredytowej, motywując iż dalsze inwestycje przyczynią się do znacznej poprawy ich sytuacji finansowej, co przełoży się na szybszy zwrot udzielonej wcześniej pożyczki. Przyznanie dodatkowych środków powinno jednak być poparte między innymi dobrym biznes planem, w przeciwnym wypadku wierzyciel nie powinien być przychylny na prośbę inwestora, bez względu na to, jak duża kwota jest nie do odzyskania.

Zdaniem ekspertów na rynku finansowym wskazać można wiele przypadków efektu utopionych kosztów. Inwestorzy grający na akcjach, którzy są rozliczani z efektów, w przypadku poniesienia straty na rynku mają większą skłonność do zawierania coraz większej liczny transakcji, aby zakończyć w rezultacie dany okres z zyskiem. Niejednokrotnie jest to zadanie trudne do wykonania.

Krótkoterminowe unikanie strat

Krótkoterminowe unikanie strat jest ściśle powiązanie z awersją do ryzyka. Inwestorzy za wszelką cenę dążą do unikania strat, natomiast nawet w przypadku inwestycji długoterminowych walory są podatne na krótkoterminowe wahania cen. IPO.pl przypomina zatem, iż w przypadku inwestycji o długookresowym zasięgu nie należy koncertować się silnie na bieżących zmianach kursu, należy bowiem obejmować zasięgiem większy okres zmian cen. Jeżeli inwestuje się w celu odkładania na przykład na przyszłą emeryturę to nie powinno analizować się dziennych czy tygodniowych stóp zwrotu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: