eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tydzień: stopy procentowe i wyniki kwartalne

Tydzień: stopy procentowe i wyniki kwartalne

2009-02-23 12:06

Tydzień: stopy procentowe i wyniki kwartalne

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W tym tygodniu najciekawsza dla nas może okazać się decyzja Rady Polityki Pieniężnej, ale także dane z rynku nieruchomości w USA, gdzie liczy się zahamowanie tempa spadku sprzedaży domów.

Przeczytaj także: Bank Pekao zarobił 719 mln PLN w IV kwartale

Zanim jednak do tego wszystkiego dojdziemy dziś poznamy decyzję węgierskiego banku centralnego co do stóp. Oczekuje się, że stopy nie zostaną zmienione, ze względu na ostatnią słabość forinta. Co ciekawe, choć u nas sytuacja jest bardzo podobna (słaby złoty może wpłynąć na wzrost inflacji), większość ekonomistów liczy na kolejną obniżkę stóp procentowych o 50 pkt (ta decyzja zapadnie w środę), powołując się jednak nie na ocenę sytuacji, ale na układ głosów w samej RPP. Wcześniej - we wtorek - poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Polsce, w środę także dane dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA, a dzień później na rynku pierwotnym. Przez cały tydzień napływać będą kolejne raporty kwartalne od naszych spółek.

SYTUACJA NA GPW


Ostatnia sesja tygodnia przyniosła realizację zysków z silnej zwyżki w czwartek i dobrych notowań z środy. Od dołka w środę do szczytu optymizmu w czwartek WIG20 pokonał 150 pkt, czyli około 12 proc. W czasie bessy takim zyskiem trudno pogardzić, stąd w piątek nie brakowało chętnych do spieniężenia profitów. Dodatkowo sprzedającym akcje sprzyjała ponownie ciężka atmosfera na europejskich parkietach oraz na rynku złotego, który w piątek dla odmiany tracił na wartości, co nie służy naszemu sektorowi bankowemu. Mimo dobrych wyników Pekao SA, akcje banków w piątek spadały. Na godzinę przed końcem sesji ceny akcji wystrzeliły jak z procy, WIG20 zdołał wyjść na plus, po czym na końcowym fixingu indeks stracił ponad 2 proc. i ostatecznie zakończył dzień na minusie. Obroty były niższe niż w czasie wcześniejszych - wzrostowych - sesji i wyniosły 852 mln PLN.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Surowszy nadzór nad działalnością funduszy hedgingowych i agencji ratingowych wyznaczy rynkom finansowym - według Angeli Merkel - "nowy ład", który powinien zaakceptować cały świat, jeśli kryzys finansowy ma zostać zażegnany. W celu uzgodnienia wspólnego stanowiska przedstawiciele europejskich państw spotkają się na początku marca i z pewnością jedną z poruszanych kwestii będzie pomoc dla krajów Europy Środkowo - Wschodniej. Na takie reformy czekaliśmy już przed listopadowym spotkaniem grupy G20, ale pozostaje mieć nadzieję, że i w tym przypadku "lepiej późno niż wcale". W USA indeksy giełdowe w piątek spadły o ok. 1 proc. W weekend fundusz gwarancyjny poinformował o bankructwie 14. w tym roku banku, a pomysł nacjonalizacji jednego z gigantów finansowych (mówi się o Citigroup lub Bank of America) znajduje coraz szersze poparcie wśród praktyków i ekonomistów.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: