eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Przewalutować kredyt w CHF czy nie?

Przewalutować kredyt w CHF czy nie?

2009-02-17 13:55

Przeczytaj także: Kredyty hipoteczne: która waluta króluje?


Zdaniem portalu Inwestycje.pl jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest nieuleganie panice. Osoby, które zdecydują się teraz na przewalutowanie stracą szansę na odrobienie strat poniesionych w ciągu ostatnich miesięcy. Poza tym – jak zaznaczają ekonomiści – w dłuższej perspektywie złoty na pewno się umocni, więc osoby, które pozostaną przy kredytach walutowych mogą w niedługiej przyszłości sporo zyskać, ponieważ raty kredytu powinny się zmniejszać.

Co z nowymi kredytami?

W przypadku nowych kredytobiorców, analizując obecne kursy walut, wydawałoby się, że wiele czynników przemawia za walutą obcą. Złoty jest zbyt słaby, kursy walut obcych poszybowały w górę, więc zaciągając dziś kredyt walutowy powinniśmy w przyszłości płacić już tylko niższe raty na skutek umacniania się złotówki. Łukasz Bugaj ostrzega jednak: - Trzeba pamiętać, że taki ruch jest tak naprawdę spekulacją i to na instrumencie, który się do tego nie nadaje. Złota zasada mówi, że kredyt powinno się zaciągać w walucie w jakiej się zarabia, a tą wciąż jest złoty.

Jarosław Sadowski zauważa jednak, że decyzja o kredycie walutowym nie jest dziś tak prosta jak kilka miesięcy temu. – Raty kredytów we frankach i euro są nadal niższe niż kredytów w złotych. Ponadto obecna słabość złotówki powoduje, że zaciągając kredyt w walucie obcej nasze zadłużenie w walucie obcej będzie stosunkowo niewielkie. Daje również nadzieję na znaczny spadek wysokości raty w sytuacji umocnienia się złotego.

Analityk Expandera zwraca też uwagę na fakt, że mamy obecnie bardzo duże wahania kursów walut, co powoduje narażenie naszego kredytu na duże ryzyko walutowe. Podkreśla także, że marże kredytów walutowych są znacznie wyższe niż kredytów w złotych.

Według Jarosława Sadowskiego za kredytem w złotówkach przemawia spadające oprocentowanie, ale przede wszystkim znacznie niższa marża w porównaniu z kredytami zaciąganymi w walutach. Ekspert dodaje jeszcze: - Za kilka lat euro zastąpi złotego. Kredyty w złotych staną się wtedy kredytami w euro, lecz ich marże się nie zmienią. Ponieważ stopy procentowe w strefie euro są znacznie niższe niż w naszym kraju to oprocentowanie kredytów w złotych (wtedy już w euro) będzie wtedy bardzo atrakcyjne. Ponadto przez cały okres kredytowania klient nie ponosi ryzyka walutowego.

Przeczytaj także: Jaki kredyt walutowy wybrać? Jaki kredyt walutowy wybrać?

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: