eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane z Polski i USA lepsze od oczekiwań

Dane z Polski i USA lepsze od oczekiwań

2009-01-26 19:06

Przeczytaj także: Tydzień: Decyzja RPP i PKB w Polsce i USA

Wiadomością dnia na światowych parkietach była zapowiedź największego od kilku lat przejęcia: Pfitzer za 68 mld USD obejmie kontrolę nad konkurentem z branży farmaceutycznej, firmą Wyeth. Indeksy giełdowe w europie przez większą część sesji poruszały się na umiarkowanych plusach, ale udane otwarcie sesji za oceanem skłoniło inwestorów do bardziej zdecydowanych zakupów. Ok. godz. 16.30 warszawskiego czasu indeks S&P 500 zyskiwał 2,3 proc., londyński FT-SE 3,7 proc., amsterdamski EOE rósł o 5,5 proc. Francuski bank BNP Paribas odnotował w IV kw.2008 r. pierwszą stratę w historii działalności, a Societe Generale w ramach cięcia kosztów połączy siły z Credit Agricole w obszarze zarządzania aktywami. Brytyjski bank Barlays zaniepokojony silną wyprzedażą akcji przyspieszył termin publikacji raportu kwartalnego uspokajał inwestorów, że wyższe przychody pozwolą uniknąć przymusowego dokapitalizowania.

WALUTY


Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA okazała się znacznie lepsza od oczekiwań (wzrosła o 6,5 proc., a oczekiwano spadku o 2 proc. m/m), ale nie pomogło to dolarowi. Bloomberg podaje, że za spadkiem amerykańskiej waluty stoi raport Barclays'a, z którego jasno wynika, że bank podejrzewany o pilną potrzebę zgromadzenia walut, takich potrzeb jednak nie ma. Zbyt misterna jest jednak ta logika - rynek walutowy rzadko wchodzi w problemy tak głęboko, a jeszcze rzadziej analizuje problemy poszczególnych firm, nawet tych największych. Faktem jest, że euro podrożało dziś o 1,6 proc. do 1,317 USD - to najwyższy poziom od tygodnia. Na razie niczego to nie przesądza, choć nastroje poprawiły się wyraźnie. Być może osłabienie dolara ma związek z posiedzeniem Fed (to już jutro) i podejrzeniami o program skupu amerykańskich obligacji, co równałoby się uruchomieniu "pras drukarskich".

U nas dolar spadł o 3 proc. do 3,306 PLN, euro do 4,352 PLN (o 1,1 proc.), a frank do 2,887 PLN czyli o 1,8 proc. Oczekiwania na jutrzejszą decyzję RPP nie pozwalają na większy ruch wzrostowy naszej waluty.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: