eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszczędzanie musi być efektywne i bezpieczne

Oszczędzanie musi być efektywne i bezpieczne

2004-09-13 13:24

Przeczytaj także: Lokaty - pewny zysk



Expert SEB TFI odpowiada:
Paweł Ogrodnik, z-ca głównego księgowego funduszy:

Dlaczego pieniądze wpłacane do funduszy inwestycyjnych zamieniane są na jednostki uczestnictwa?
"Fundusz inwestycyjny jest instytucją wspólnego inwestowania. Oznacza to, że środki powierzone przez poszczególnych klientów łącznie tworzą kapitał funduszu, który z kolei w procesie inwestycyjnym lokowany jest w aktywa finansowe w celu uzyskania możliwie najwyższych dochodów. Zbywane przez fundusz jednostki stanowią tytuł prawny klientów do uczestnictwa w dochodach funduszu oraz gwarantują poprawne przyporządkowanie tych dochodów (i kapitału) pomiędzy uczestników. Jednostka
uczestnictwa ułatwia ocenę jakości zarządzania funduszem."


Co to jest bank depozytariusz?
"Aktywa funduszu inwestycyjnego przechowuje depozytariusz, którym może być tylko bank dysponujący wysokimi kapitałami własnymi (lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA). Nawet bankructwo tego banku nie pociąga za sobą strat dla inwestorów, ponieważ przechowywane aktywa funduszu inwestycyjnego są wyłączone z masy upadłościowej depozytariusza. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych nie mają ponadto bezpośredniego dostępu do Środków ulokowanych w funduszach, którymi zarządzają i które są zdeponowane w banku."


Liczba dnia - 34,89 mld zł
Fundusze inwestycyjne działające w Polsce zarządzały taką kwotą na koniec lipca 2004 r. W przeliczeniu na dolary jest to aż 9,5 mld.

Sto plusów - Czas pomnoży nasze pieniądze.
Systematyczność popłaca. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wielka siła tkwi w jego pieniądzach. Na przykład odkładając co miesiąc nawet 30 złotych i inwestując tę sumę na lokacie oprocentowanej 2 proc. powyżej inflacji, po 30 latach będziemy mieć na koncie.150 tys. złotych, choć sami odłożymy tylko 10 tys. 800 złotych.


Słownik

Efektywne oszczędzanie – termin ten oznacza dosłownie pomnażanie oszczędności. W im większym stopniu to się udaje, tym bardziej jest to metoda efektywna, czyli dostarczająca jak największych korzyści.

Lokata bankowa – jeden z wielu produktów bankowych. Zwykle oprocentowana znacznie poniżej oprocentowania obligacji, zwykle także banki odbierają odsetki osobom, które wycofają się z lokaty przed umówionym terminem.

Inflacja – inaczej średni wzrost cen. Oszczędzanie ma sens, tylko jeśli udaje się pomnożyć oszczędności bardziej niż rośnie inflacja, czyli ceny towarów i usług. W przeciwnym wypadku wartość realnych oszczędności maleje.

Obligacje – papiery dłużne. Na emitencie obligacji ciąży obowiązek odkupienia jej od inwestorów w późniejszym, uzgodnionym terminie oraz wypłacenie odsetek lub premii. Najpopularniejsze są obligacje skarbowe, czyli gwarantowane przez państwo.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd – Instytucja nadzoru nad rynkiem publicznym. Komisja sprawdza postępowanie spółek notowanych na giełdzie, inwestorów, oraz Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.



Cykl powstał przy współpracy z Media Tak - Domem Sprzedaży Prasy Regionalnej
Przeczytaj także: Lokata czy fundusz? Lokata czy fundusz?

poprzednia  

1 2

oprac. : Bruno Janicki / SEB TFI SEB TFI

Jak lepiej oszczędzać?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: