eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 12-16.01.09

Rynek walutowy 12-16.01.09

2009-01-16 18:55

Początek tygodnia przyniósł wypowiedzi szefów banków centralnych Europy i USA.

Przeczytaj także: Kurs EUR/USD - tydzień dużej zmienności

Pierwszy z nich powiedział, że jego zdaniem pierwszych symptomów odbicia światowej gospodarki należy oczekiwać dopiero w 2010 roku, gdyż w tym roku większość gospodarek uprzemysłowionych będzie miała ujemny PKB. Z kolei Bernanke uważa, że nie można jeszcze mówić o terminie poprawy sytuacji na świecie, gdyż jest na to jeszcze za wcześnie.

Kolejne kiepskie dane

Ponadto w minionych dniach pojawiły się nowe publikacje zarówno ze Strefy Euro jaki USA. Okazało się, że niespodziewanie deficyt bilansu handlowego USA zmalał o 29% do poziomu -40,44 mld USD. Niedobre wiadomości dotyczyły również spadku sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za oceanem. Niestety nie lepiej było w Strefie Euro, gdzie zanotowaliśmy większy od przewidywań spadek produkcji przemysłowej. Jedynym zaskoczeniem na plus był mniejszy spadek inflacji CPI w USA (obecnie inflacja wynosi -0,7% m/m).

Stopy w Europie o 50pb w dół

Najważniejszą wiadomością minionego tygodnia była czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który zdecydował się obniżyć stopy procentowe o 50pb do poziomu 2,0%. Rynek spodziewał się takiej decyzji, dlatego nie było widać większego wpływu tej wiadomości na bieżące notowania. Tej decyzji towarzyszył komentarz Jean Claude Trichet’a, który wyraźnie zaznaczył, że nie popiera polityki obniżenia stóp do poziomu zera procent.

Powrót siły dolara

Praktycznie cały tydzień podporządkowany był oczekiwaniom co do decyzji EBC, co oznaczało spadki eurodolara. Początek tygodnia to okolice poziomu 1,34, a kolejne dni przynosiły coraz niższe poziomy. Minimum zostało osiągnięte w czwartek w rejonach 1,30. Jednak zgodna z oczekiwaniem decyzja rozczarowała nieco inwestorów i w efekcie doczekaliśmy się odreagowania. Koniec tygodnia to okolice poziomu 1,33.

Szanse na kolejną obniżkę w Polsce

W tym tygodniu poznaliśmy jedynie dwie publikacje z polskiej gospodarki. Pierwsza z nich dotyczyła obecnego poziomu inflacji, który okazał się być nieco niższy od prognoz i wyniósł 3,3% r/r. Jest to sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej, że możliwe jest dokonanie kolejnej obniżki stóp w Polsce. Potwierdzały to wypowiedzi poszczególnych członków RPP, w których sugerowali, że obniżki powinny pojawić się w styczniu i być może o więcej niż 25pb.

Znaczne osłabienie złotego

Perspektywa kolejnych obniżek stóp oraz negatywne nastroje na światowych rynkach spowodowały, że również nasza waluta ucierpiała. Z każdym dniem kursy par złotówkowych przesuwały się coraz wyżej, by w czwartek osiągnąć swoje nowe lokalne maksima. Kurs EUR/PLN dotarł do poziomu 4,24, a USD/PLN do 3,2350. Jednak jeszcze tego samego dnia nastąpiło znaczące odreagowanie, które było kontynuowane w piątek, dzięki czemu straty złotego z tego tygodnia zostały do pewnego stopnia zmniejszone.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: