eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inflacja CPI w Polsce w grudniu wyniosła 3,3%

Inflacja CPI w Polsce w grudniu wyniosła 3,3%

2009-01-15 13:49

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Pogłębienie spadków na światowych giełdach oraz dominujący negatywny sentyment do rynków wschodzących ciążyło na notowaniach złotego. Przebicie strefy 4,18-4,20 i ustanowienie nowego szczytu w trendzie jest sygnałem wskazującym, że złoty może się osłabiać dalej w kierunku 4,40 za euro. Trzeba jednak pamiętać, że sentyment na rynkach potrafi się gwałtownie zmieniać. Spore wykupienie techniczne i bliskość oporów technicznych może doprowadzić do próby odreagowania ostatnich wzrostów. W dłuższym terminie dominującym czynnkiem będzie awersja do ryzyka, która wpływa ograniczająco na popyt na waluty z rynków wschodzących.

EUR/USD

Spadek na EURUSD wyraźnie wyhamował w pobliżu projekcji fibo 61,8% poprzedniej fali spadkowej. Rynek oczekuje na decyzję EBC - część graczy może chcieć realizować zyski w celu uniknięcia niepewności. Strefą oporu pozostaje 1,33, czyli poprzednie wsparcie. Sentyment na giełdach pogarsza się i coraz więcej wskazuje na to, że indeksy mogą testować minima z ubiegłego roku. Taka perspektywa będzie ciążyć na notowaniach euro, a rynek będzie w dalszym ciągu premiował kupowanie dolarów. Korekty wzrostowe wykorzystywalibyśmy do zajmowania krótkich pozycji. Powrót powyżej 1,35 będzie sygnałem do odwracania pozycji.

GBP/USD

Konsolidacja na funcie utrzymuje się w dolnym przedziale ostatnich zakresów. Brak silniejszego odbicia ze strefy 1,44-1,46 w najbliższych dniach będzie wskazywał na rosnącą presję sprzedających funty. W miarę pogłębienia się kryzysu w gospodarce brytyjskiej coraz częściej pojawiają się spekulacje na temat możliwości adoptowania euro. Trudno powiedzieć na ile taka perspektywa jest w tej chwili realna. Najbliższym wsparciem na GBPUSD pozostaje strefa 1,4370-1,44.

USD/JPY

Przyśpieszające spadki na giełdach nie przełożyły się na większe umocnienie jena w stosunku do dolara. Prawdopodobnie dlatego, że jen zaczął się umacniać wyprzedzająco w stosunku do giełd. W najbliższych dniach okaże się czy poziom 90 będzie w dalszym ciągu działał przyciągająco dla rynku. Spadek poniżej 88 powinien doprowadzić do testu grudniowych minimów. Konsolidacja wydaje się ciągle bardzo prawdopodobna ze względu na rosnącą siłę dolara oraz obawy przed interwencyjną sprzedażą jenów przez Bank Japonii.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: