eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sprzedaż obligacji skarbowych XII 2008

Sprzedaż obligacji skarbowych XII 2008

2009-01-15 12:09

Przeczytaj także: Sprzedaż obligacji skarbowych XI 2008

„Dwulatki” najbardziej poszukiwane

W ubiegłym roku największą popularnością cieszyły się papiery dwuletnie. Ich sprzedaż sięgnęła ponad 61 proc. rocznego popytu. Drugimi na liście najczęściej nabywanych obligacji były „dziesięciolatki” (13,8 proc. sprzedaży rocznej), trzecimi – czterolatki (12,8 proc.) i na czwartym miejscu uplasowały się papiery trzyletnie (12 proc.).

fot. mat. prasowe

Struktura sprzedaży skarbowych obligacji detalicznych w 2008 r. (mln zł)

Struktura sprzedaży skarbowych obligacji detalicznych w 2008 r. (mln zł)

Obligacje dwuletnie za 256,6 mln zł

„Dwulatki” o stałym oprocentowaniu 6,25 proc. w skali roku (seria DOS1210) stanowiły znaczną część popytu także w grudniu 2008 r. Ich sprzedaż wyniosła 256,6 mln zł.

fot. mat. prasowe

Oprocentowanie dwuletnich obligacji detalicznych w 2008 r. (proc.)

Oprocentowanie dwuletnich obligacji detalicznych w 2008 r. (proc.)

Kupon dwuletnich papierów jest stały, co oznacza, że ich nabywcy mogą liczyć na pewny zysk 12,89 zł po zakończeniu pełnego okresu oszczędzania. –„Dwulatki” są traktowane przez klientów jako alternatywa dla lokat w instytucjach komercyjnych. Sama formuła oszczędzania jest prosta i zrozumiała, nie kryje żadnych niespodzianek – mówi Aneta Kopera, Naczelnik Wydziału Rynku Instrumentów Detalicznych w Departamencie Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Według danych DM PKO BP, papiery dwuletnie kupiło w grudniu 2008 r. około 9,2 tys. osób. 32,5 proc. popytu wygenerowały osoby, które miały już rządowe obligacje i skorzystały z opcji zamiany zapadających papierów na nowe. Taka operacja pozwala na uzyskanie 10-gr dyskonta na każdą nowo kupowaną obligację. Typowy inwestor nabył przeciętnie około 500 sztuk „dwulatek”.

Statystyki sprzedaży za grudzień 2008 r. pokazują, że liczba kupujących „dwulatki” mężczyzn nieznacznie przekroczyła liczbę kobiet. Do tej pory w przypadku papierów dwuletnich zwykle to kobiety przeważały wśród nabywców. W grudniu najwięcej papierów dwuletnich (27,5 proc.) trafiło do mieszkańców województwa mazowieckiego.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: