eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek produktów strukturyzowanych wzrośnie?

Rynek produktów strukturyzowanych wzrośnie?

2008-12-28 00:30

Przeczytaj także: W produkty strukturyzowane inwestuj ostrożnie


To samo dotyczy tzw. formuł wypłaty, a więc sposobów w jaki obliczany jest zysk ze struktury. Najczęściej stosowana jest oczywiście opcja europejska, która zapewnia udział we wzroście danego instrumentu finansowego. Ale pojawiały się na rynku też inne pomysły, takie jak autocall, swing, opcje barierowe, binarne, cliquet, himalaya czy lookback. Definicje można znaleźć w dowolnym leksykonie z branżowym „żargonem”. Polska jest "do przodu" pod tym względem z uwagi na aktywność zagranicznych banków inwestycyjnych, które w praktyce „składają” wszystkie struktury oferowane na naszym rynku.

Nie oczekujmy więc jakichś specjalnych nowych wynalazków. Oczywiście struktury będę różnorodne – szkoda byłoby nie wykorzystać możliwości jakie oferują. Myślę jednak, że inwestorzy zaczną doceniać proste rozwiązania. W tym produkty bez gwarancji kapitału, w proporcji 1:1 śledzące określone aktywa (tak tak, to też są struktury).

Wraz z poszerzeniem oferty rynkowej pojawi się więcej produktów z gwarancją kapitału poniżej 100 proc. Dzisiaj jest to niestety parametr bezwzględnie wymagany przez inwestorów. Dodatkowy wymóg to krótki okres inwestycji i duża szansa na zysk. Skutek może być tylko jeden: wiele produktów skonstruowanych dla zaspokojenia takich potrzeb nie zarobi nic. Interesująca będzie reakcja inwestorów – jaka część z nich uzna, że została „nabita w struktury”, a którzy zostali na taki scenariusz odpowiednio przygotowani. Ci pierwsi z pewnością nie będą zainteresowaniu dalszych inwestowaniem w ten sposób.

Percepcja struktur wśród inwestorów będzie oczywiście ważnym czynnikiem sprzyjającym lub hamującym rozwój rynku. Zobaczymy jak do tematu podejdą media – na razie struktury rzadko w nich goszczą, w efekcie prezentowane analizy są pobieżne i uproszczone. Z czasem jednak, gdy struktury będą stanowić nie 2,5 ale 5 czy 10 proc. oszczędności Polaków dziennikarze będą się musieli bliżej przyjrzeć poszczególnym rozwiązaniom. Powstaną również specjalistyczne serwisy poświęcone strukturom. W tej chwili, paradoksalnie, polski rynek struktur jest analizowany najbardziej szczegółowo przez londyńską firmę Arete Consulting (www.StructuRedretailProducts.com).

Najważniejszym motorem wzrostu rynku będzie jednak determinacja dystrybutorów. A tej możemy być pewni. Banki chętnie oferują struktury, bo część pozyskanych aktywów może zaraz wrócić do nich w formie depozytu. Doradcy finansowi postrzegają struktury jako produkt, który można oferować klientom nawet w trudnych czasach – kiedy nie sprzedają się fundusze inwestycyjne, a kredyty hipoteczne są droższe i trudniej dostępne. Możemy więc oczekiwać silnego zainteresowania klientów i jednocześnie aktywności ze strony dystrybutorów. Efektem będzie wzrost rynku. Być może za rok będziemy już się mogli pochwalić kwotą 660 zł struktur „na głowę” co by oznaczało 25 miliardów złotych zainwestowane w ten sposób wobec 14 miliardów obecnie.

Myślę, że w przyszłym roku nadal dominować będą struktury oferowane w formie ubezpieczeń na życie. Nie ulegną zmianie zasady opodatkowania inwestycji. Nadal więc tego typu „opakowanie” będzie zapewniać zysk wolny od podatku Belki. W Europie Zachodniej większość struktur oferowana jest jako papiery wartościowe wyemitowane przez banki (najczęściej są to największe na świecie banki, w tym banki inwestycyjne). W efekcie klient jest narażony na ryzyko bankructwa emitenta takiego papieru. Po upadku Lehman Brothers wielu posiadaczy wyemitowanych przez ten bank struktur straciła pewność odzyskania kapitału. W Polsce, właśnie dzięki oferowaniu struktur w formie polis, ten problem praktycznie nie istnieje (poza emisjami w ramach bankowości prywatnej). Odpowiedzialność za produkt bierze bowiem na siebie polska firma ubezpieczeniowa.

Wszystko wskazuje na to, że Polska dołączyła do innych krajów europejskich, w których produkty strukturyzowane stały się stałym elementem finansowego krajobrazu. W przyszłym roku należy oczekiwać szerszej i bardziej różnorodnej oferty. W tym, rozwiązań które będą stanowić bezpośrednią konkurencję dla funduszy inwestycyjnych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: