eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kursy walut - duże wahania

Kursy walut - duże wahania

2008-12-12 18:23

Przeczytaj także: Polska waluta w górę

Rynek międzynarodowy


W minionym tygodniu w notowaniach eurodolara zaszła istotna zmiana. Od pewnego czasu europejska waluta dość nietypowo reagowała na negatywne dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, bowiem na fali rozczarowujących odczytów z USA następowało jej osłabienie. Przyczyną takiego zachowania euro był fakt, iż słabe dane, bez względu na to skąd napływały, pogarszały nastroje na rynku, co z kolei powodowało nasilenie się procesu spieniężania amerykańskich aktywów i odpływ kapitału inwestycyjnego do Stanów Zjednoczonych. Wcześniej bowiem, w okresie koniunktury na światowych giełdach amerykański kapitał był na dużą skalę inwestowany poza granicami Stanów Zjednoczonych.

W momencie załamania i powrotu bessy, upłynnianie inwestycji przybrało na sile z jednej strony ze względu na wzrost awersji do ryzyka, a ponadto w wyniku problemów z płynnością wielu instytucji finansowych i konieczności pokrywania strat powstałych w związku z kryzysem finansowym. Na fali powrotu kapitału do USA, kurs eurodolara zniżkował o 22% w porównaniu ze szczytem na poziomie 1,6000, jaki zanotował on w połowie lipca bieżącego roku – w ostatnich tygodniach natomiast notowania EUR/USD oscylowały w okolicach 1,2400. Ostatnie dni pokazały jednak, iż inwestorzy najprawdopodobniej zaczęli znów przywiązywać wagę do faktu, skąd napływają dane i od tego uzależniać swój sentyment do konkretnej waluty. Tydzień nie przyniósł żadnych istotnych danych, toteż uczestnicy rynku walutowego z uwagą śledzili doniesienia ze światowych giełd, a w szczególności z amerykańskiego sektora motoryzacyjnego.

W ostatnich dniach w Kongresie Stanów Zjednoczonych ważyły się losy planu pomocy dla Wielkiej Trójki z Detroit, czyli trzech gigantów samochodowych – General Motors, Chryslera oraz Forda. Projekt wsparcia zakłada pożyczki rządowe dla koncernów o całkowitej wartości 14 mld dolarów, udzielone pod warunkiem przedstawienia wiarygodnego planu restrukturyzacji. Decyzja dotycząca planu pomocy może być decydująca dla przyszłej kondycji amerykańskiej gospodarki. Prezesi koncernów samochodowych grożą bowiem, iż brak wsparcia do końca roku będzie dla nich jednoznaczny z koniecznością ogłoszenia upadłości.

Bankructwo Wielkiej Trójki doprowadziłoby z kolei do masowych zwolnień dochodzących nawet do kilkuset tysięcy pracowników zatrudnionych w samych koncernach oraz w firmach podwykonawczych i jeszcze bardziej pogrążyłoby gospodarkę USA. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na wiadomość o akceptacji planu pomocy przez Izbę Reprezentantów i z napięciem oczekiwali na decyzje Senatu, jaka miała zapaść pod koniec mijającego tygodnia. Głosowanie zakończyło się jednak niewielką przewagą głosów na „przeciw”. Giełdy na całym świecie zareagowały na tę wiadomość spadkami.

Inaczej niż zwykle natomiast zachował się kurs EUR/USD. Jak już wcześniej wspomniano zwykle euro osłabiało się na fali złych danych ze Stanów Zjednoczonych, czy pogorszenia się sentymentu na światowych parkietach. Tym razem na wieść o odrzuceniu planu pomocy przez Senat eurodolar wybił się górą z szerokiego przedziału wahań 1,2800 – 1,3000, w którym przebywał przez większą część tygodnia i poszybował w okolice poziomu 1,3400.

Taka reakcja euro może wynikać z faktu, iż większość łatwych do spieniężenia aktywów amerykańskich została już upłynniona i powróciła do USA, w związku z czym negatywne doniesienia z rynku nie powodują już nasilenia odpływu kapitału z Europy, a nawet są w stanie osłabić sentyment do dolara. Jak zwykle pod silnym wpływem nastrojów na giełdach pozostaje jen. W wyniku pogorszenia się sentymentu inwestycyjnego i ograniczenia skali transakcji typu carry-trade kurs USD/JPY zniżkował w ciągu tygodnia poniżej 90,00 jenów za dolara, do poziomu najniższego od 13 lat.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: